Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

 


KAMPINOSKI PARK NARODOWY

zaprasza na wycieczkę organizowaną

w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej "Kampinoski Park Narodowy - człowiek i natura"Sobota 16 marca 2024 r. godz. 9.00


Zbiórka uczestników na parkingu przy kościele w Górkach, w samym sercu Puszczy Kampinoskiej.

Trasa ok. 11,5 km w kształcie pętli: Parking w Górkach - Zamość - Rzepowa Góra - Posada Demboskie - Demboskie Góry - Cisowe - Zamość.

Czas: ok 5 godz.

Podczas wycieczki opowiemy o tym jak Puszcza Kampinoska zmieniała się pod wpływem wielowiekowej działalności człowieka. Jakim przekształceniom ulegał krajobraz puszczy.
Postaramy się odpowiedzieć na pytania - Czy oddziaływanie człowieka na przyrodę ma wyłącznie negatywny charakter? Czy przyroda traci, czy może jednak coś zyskuje w wyniku działalności człowieka? Czy Puszcza ma szansę na powrót stać się dzikim, naturalnym lasem?

Wycieczka jest bezpłatna.

Obowiązują jednak zapisy przez naszego Messengera FB.
https://www.facebook.com/KampinoskiPN/

Maksymalna liczba uczestników - 60 osób.
Dojazd na miejsce zbiórki wyłącznie transportem własnym.

Należy być przygotowanym na zmienne warunki pogodowe
Proponujemy wysokie, raczej nieprzemakalne obuwie.
Jest przedwiośnie. Nie zapomnijcie o czapkach i rękawiczkach.
Pamiętajcie o zabraniu ze sobą prowiantu na drogę i termosów z ciepłymi napojami.

Na wycieczkę nie zabieramy psów.

Wycieczka organizowana jest w ramach kampanii informacyjno-promocyjnej "Kampinoski Park Narodowy - człowiek i natura" sfinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej


KAMPINOSKI PARK NARODOWY
w ramach programu "PRZYRODA NA HORYZONCIE" -
zaprasza na wycieczkę "Najlepiej zachowane wydmy śródlądowe w Europie"TERMIN i MIEJSCE ZBIÓRKI: Ndz. 3.03.24 godz. 10:00 – parking w Roztoce

TRASA WYCIECZKI:
Ok. 9 km –  3-4 h .Z parkingu zielonym szlakiem do Dębowej Góry – powrót żółtym, następnie czerwonym szlakiem na parking – stąd na drogę 579 w kierunku Dużej Góry na parking.

DOJAZD:

Autem drogą 579 do parkingu w Roztoce.

ZAKRES TEMATYCZNY:
Roztockie Dęby – pomniki przyrody. Ślady i tropy zwierząt. Wydmy śródlądowe w KPN na przykładzie Dębowej i Dużej Góry oraz Wierszowskich Gór.

PROWADZĄCY: mgr inż. Mariusz Morkowski – tel. kontaktowy 508 703 331

UCZESTNICTWO W WYCIECZCE BEZPŁATNE!!!Termin: 18. 02. 2024.

Długość trasy: ok 10 km, czas trwania: ok. 4 godz.

Dojazd:

autem (z Warszawy ok. 45 km): drogą wojewódzką 580 Warszawa - Żelazowa Wola, skręt do Granicy w Komorowie,

komunikacją miejską z W-wy: ze stacji Metra Bemowo linią 719 do przystanku końcowego Leszno, dalej linią L 29 do Kampinosu i niebieskim szlakiem do parkingu w Granicy (ok. 3,5 km).

Zbiórka: Parking w Granicy godz. 10.00

Trasa: z parkingu żółtym szlakiem do Łasicy, powrót tą samą trasą.

Tematem wycieczki będą:

1. Jak zmienia się przyroda na przedwiośniu?

2. Pierwsze gody i narodziny

3. Jak zwierzęta przetrwały zimę

 

Prowadzący: Beata Bąk, pracownik KPN, nr kontaktowy 508 187 319Kiedy? - 11. 02. 2024.
Jak długo? ok 9 km, czas trwania: 3-4 godziny.
Jak dojechać?
Samochodem: ( z Warszawy ok. 25 km ) Wisłostradą do Młocin, ulicami Wóycickiego, Wólczańską, Estrady i 3maja
Komunikacją miejską z Warszawy: Metro Młociny linia 210 do Truskawia.
Zbiórka? Parking w Truskawiu godz. 9.00

Trasa wycieczki ma kształt pętli i prowadzi z Truskawia żółtym szlakiem do Mogiły Powstańców, zielonym szlakiem do Karczmiska, powrót czarnym szlakiem na parking.

Czego się dowiemy?
Jak się przygotować do uprawiania turystyki zimowej.
Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku hipotermii lub urazów.
Jak bezpiecznie uprawiać turystykę zimową.
Jak rozpoznać ślady i tropy zwierząt.

Wycieczkę poprowadzi Witold Kenig, pracownik Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego KPN w Granicy.  Udział w wycieczce bezpłatny.

W czwartek, 11 stycznia 2024 r., gościliśmy w Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego uczestników seminarium „Teledetekcja i GIS w zarządzaniu obszarami chronionymi” zorganizowanego we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W wydarzeniu w siedzibie Parku wzięło udział 64 uczestników, a na wydarzenie online zarejestrowało się aż 675 osób. Bardzo cieszy nas duży procent praktyków, którzy wzięli udział w spotkaniu, spośród zarejestrowanych osób aż 21% stanowili pracownicy obszarów chronionych, 24% - pracownicy administracji publicznej, 24% - pracownicy naukowi, 11% - instytucje edukacyjne a 7% - organizacje pozarządowe.

Czytaj więcej...

dzien_mokradel_2024

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Mokradeł, zapraszamy Was serdecznie na wycieczkę po Kampinoskim Parku Narodowym.

Światowy Dzień Mokradeł – jest ekologicznym świętem upamiętniającym podpisanie Konwencji Ramsarskiej, porozumienia którego celem jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów wodno-błotnych.

Dlaczego mokradła są takie ważne? Jaką rolę spełniają w przyrodzie? Ile znaczą zwłaszcza dziś, w dobie postępujących zmian klimatycznych - o tym i o przyrodzie Puszczy Kampinoskiej posłuchacie w trakcie wycieczki.

Wydarzenie organizowane w ramach "Kampanii informacyjno-promocyjna pt. Kampinoski Park Narodowy - człowiek i natura" finansowanej ze środków NFOŚiGW (umowa nr 1397/2023/Wn50/EE-EE/D). Zapisy przyjmujemy za pośrednictwem podanego w ogłoszeniu adresu mailowego (w tytule maila prosimy pisać "Człowiek i natura-wycieczka"). (W przypadku niekorzystnej prognozy pogody, zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu) Limit miejsc: 80

Nic nie odpowie nam lepiej na to pytanie, niż śnieg. Zima to najlepszy czas na zaznajomienie się z tropami zwierząt!

Czy przechodził tędy drapieżnik, czy roślinożerca? Dzik? Sarna? Jeleń? Łoś? A może wilk, albo ryś?

Specjalnie dla Was opracowaliśmy klucz do rozpoznawania TROPÓW. Chcecie nauczyć się czytania lasu? Zapraszamy Was na bezpłatne warsztaty!

Czytaj więcej...

https://eotist.cbk.waw.pl/?p=1815

Blisko 10 mln zł przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu na budowę przeciwpożarowego systemu łączności radiowej wraz z mobilnym systemem wykrywania pożarów, a także na budowę i modernizację systemu monitoringu przeciwpożarowego. Umowy podpisane zostały 22 listopada 2023 r. w siedzibie dyrekcji KPN w Izabelinie w obecności sekretarza stanu, głównego konserwatora przyrody Małgorzaty Golińskiej. NFOŚiGW reprezentował wiceprezes Sławomir Mazurek a KPN dyrektor Mirosław Markowski. W uroczystości udział wziął również kanclerz Akademii Pożarniczej w Warszawie st. bryg. Piotr Równicki.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na XIX odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury.

Wszelkie informacje na temat tegorocznego festiwalu mogą Państwo znaleźć na stronie Związku Polskich Fotografów Przyrody: https://www.zpfp.pl/

21 września br. dyrektor KPN Mirosław Markowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą kampanii informacyjno – promocyjnej pt. „Kampinoski Park Narodowy – człowiek i natura”. Na ten projekt NFOŚiGW przekaże blisko 335 tysięcy złotych. Kampania ma trwać do końca przyszłego roku. Tego dnia umowę z NFOŚiGW podpisał także Poleski Park Narodowy na projekt "Czas na Polesie".

tegoroczny Zlot Młodzieży "PALMIRY" odbędzie się 21.10.2023 r. (sobota)

Także i w tym roku, w październikową sobotę, odbędzie się Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry”, organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Tegoroczna edycja poświęcona jest w szczególności upamiętnieniu 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i uczczenia 25-lecia istnienia Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.

Grupy zorganizowane i turyści indywidualni będą mieli okazję spotkać się na trasach wiodących przez Puszczę Kampinoską, prowadzących do miejscowości Palmiry, gdzie już tradycyjnie zaplanowano uroczystości na cmentarzu-mauzoleum i pod Krzyżem POS „Jerzyki”, a także wspólne ognisko na polanie wypoczynkowej Pociecha.

Zgłoszenia możliwe przez formularz online. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z organizatorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Więcej informacji, w tym szczegółowy program wydarzenia, regulamin i trasy, dostępne na stronie zlotu: www.palmiry.pttk.pl.


14 września br. w Święto Podwyższenia Krzyża na Cmentarzu – Mauzoleum w Palmirach w Kampinoskim Parku Narodowym odbyły się uroczystości w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II Wojny Światowej. Zgromadzonych tego dnia gości i delegacje z poszczególnych instytucji powitał gospodarz Kampinoskiego Parku Narodowego dyr. Mirosław Markowski wspólnie z rektorem cmentarza w Palmirach, prałatem ks. Tadeuszem Jaworskim.

Czytaj więcej...

Uroczystość w Truskawiu i Pociesze

Pamiętamy! 

Kampinoski Park Narodowy chroni przyrodę oraz pamiątki historii i kultury znajdujące się na terenie Puszczy Kampinoskiej. Położenie geograficzne Puszczy przesądziło o tym, że jej dzieje są szczególnie związane z historią wojen i powstań, z których najwięcej śladów pozostawiła II wojna światowa. Na przełomie sierpnia i września na terenie KPN odbywa się wiele uroczystości patriotyczno-religijnych, w trakcie których wspomina się dramatyczne wydarzenia, podtrzymując pamięć o nich oraz oddając hołd Bohaterom, którzy przelali krew i oddali życie broniąc wolności Ojczyzny.

Czytaj więcej...

W dniu 29 sierpnia 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: miody:
„Miód kampinoski wielokwiatowy”.

Warunkiem koniecznym otrzymania miodu kampinoskiego wielokwiatowego jest pozyskanie go dzięki pszczole linii M. kampinoskiej (apis mellifera mellifera), której obszar zachowawczy i ochronny obejmuje gminy leżące na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego oraz gminy znajdujące się w otulinie i bezpośrednim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego. Na terenach obecnego Kampinoskiego Parku Narodowego oraz w jego sąsiedztwie i otulinie miody były produkowane tradycyjnie – wytwarzane w pasiekach dzięki pszczole linii M. Kampinoska już 300 lat temu.

Czytaj więcej...

KonferencjaKampinoski Park Narodowy skończył 60 lat. Z tej okazji w dniach 4-5 kwietnia miała miejsce uroczysta konferencja uświetniająca to wydarzenie.

Czytaj więcej...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo