21 września br. dyrektor KPN Mirosław Markowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą kampanii informacyjno – promocyjnej pt. „Kampinoski Park Narodowy – człowiek i natura”. Na ten projekt NFOŚiGW przekaże blisko 335 tysięcy złotych. Kampania ma trwać do końca przyszłego roku. Tego dnia umowę z NFOŚiGW podpisał także Poleski Park Narodowy na projekt "Czas na Polesie".

tegoroczny Zlot Młodzieży "PALMIRY" odbędzie się 21.10.2023 r. (sobota)

Także i w tym roku, w październikową sobotę, odbędzie się Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry”, organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Tegoroczna edycja poświęcona jest w szczególności upamiętnieniu 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i uczczenia 25-lecia istnienia Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.

Grupy zorganizowane i turyści indywidualni będą mieli okazję spotkać się na trasach wiodących przez Puszczę Kampinoską, prowadzących do miejscowości Palmiry, gdzie już tradycyjnie zaplanowano uroczystości na cmentarzu-mauzoleum i pod Krzyżem POS „Jerzyki”, a także wspólne ognisko na polanie wypoczynkowej Pociecha.

Zgłoszenia możliwe przez formularz online. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z organizatorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Więcej informacji, w tym szczegółowy program wydarzenia, regulamin i trasy, dostępne na stronie zlotu: www.palmiry.pttk.pl.


14 września br. w Święto Podwyższenia Krzyża na Cmentarzu – Mauzoleum w Palmirach w Kampinoskim Parku Narodowym odbyły się uroczystości w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II Wojny Światowej. Zgromadzonych tego dnia gości i delegacje z poszczególnych instytucji powitał gospodarz Kampinoskiego Parku Narodowego dyr. Mirosław Markowski wspólnie z rektorem cmentarza w Palmirach, prałatem ks. Tadeuszem Jaworskim.

Czytaj więcej...

Uroczystość w Truskawiu i Pociesze
Pamiętamy! 
Kampinoski Park Narodowy chroni przyrodę oraz pamiątki historii i kultury znajdujące się na terenie Puszczy Kampinoskiej. Położenie geograficzne Puszczy przesądziło o tym, że jej dzieje są szczególnie związane z historią wojen i powstań, z których najwięcej śladów pozostawiła II wojna światowa. Na przełomie sierpnia i września na terenie KPN odbywa się wiele uroczystości patriotyczno-religijnych, w trakcie których wspomina się dramatyczne wydarzenia, podtrzymując pamięć o nich oraz oddając hołd Bohaterom, którzy przelali krew i oddali życie broniąc wolności Ojczyzny.

Czytaj więcej...

W dniu 29 sierpnia 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: miody:
„Miód kampinoski wielokwiatowy”.

Warunkiem koniecznym otrzymania miodu kampinoskiego wielokwiatowego jest pozyskanie go dzięki pszczole linii M. kampinoskiej (apis mellifera mellifera), której obszar zachowawczy i ochronny obejmuje gminy leżące na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego oraz gminy znajdujące się w otulinie i bezpośrednim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego. Na terenach obecnego Kampinoskiego Parku Narodowego oraz w jego sąsiedztwie i otulinie miody były produkowane tradycyjnie – wytwarzane w pasiekach dzięki pszczole linii M. Kampinoska już 300 lat temu.

Czytaj więcej...

„Nauka to podróż w przyszłość” to hasło 27. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie, odwołujące się do działalności patrona tegorocznego FN Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873), podróżnika, geografa, geologa, badacza i odkrywcy.
Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku gromadzi osoby zainteresowane aktualnymi problemami badawczymi, metodami prowadzenia badań i odkryciami w różnorodnych dziedzinach nauki.
 
Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich chętnych bez względu na wykształcenie i wiek. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. Specjalnie dla dzieci organizowane są atrakcyjne zajęcia, dlatego na Festiwal Nauki można wybrać się całą rodziną. Festiwal proponuje również lekcje dla grup szkolnych wszystkich poziomów nauczania.

Czytaj więcej...

2 sierpnia br. w Granicy odbyły się ćwiczenia praktyczne jednostek państwowej i ochotniczych straży pożarnych „Puszcza 2023”. W ćwiczeniach udział brali strażacy z Kompanii Gaśniczej „Narew” Centralnego Odwodu Operacyjnego. Nie zabrakło również gospodarzy terenu - miejscowego konserwatora obrębu i obwodu ochronnego Kampinos, kierownictwa oraz pracowników Ośrodka Dydaktyczno Muzealnego w Granicy, straży Parku, przedstawiciela dyrekcji specjalisty ds. ochrony przeciwpożarowej oraz dyrektora KPN p. Mirosława Markowskiego, który w czasie odprawy zapoznał funkcjonariuszy z topografią miejsca, jego specyfiką i zagrożeniami.

Czytaj więcej...

"Powstanie w Puszczy Kampinoskiej rozpoczęło się wcześniej niż w Warszawie. Walki tu, w oparciu o uprawnienia dla miejscowych dowódców, zaczęły się w ostatnich dniach lipca 1944 r. Już w nocy z 30 na 31 lipca została w Puszczy rozbita kompania Wermachtu, a od rana 1 sierpnia zmuszeni zostaliśmy do odpierania ataków niemieckich w okolicy Wólki Węglowej, a potem, jeszcze przed godziną „W” – 17-stą, rozpoczęliśmy atakowanie niemieckiej osłony lotniska na Bielanach. Od tej chwili szpital w Laskach musiał przyjmować coraz większą liczbę rannych partyzantów, z bitwy o lotnisko i w innych stronach" – pisał Józef Krzyczkowski ps. "Szymon" (ur. 23 grudnia 1901, zm. 8 sierpnia 1989) - pułkownik Wojska Polskiego, uczestnik powstania warszawskiego.

Czytaj więcej...

27 lipca w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego została podpisana umowa nr 1323/2023/Wn05/OP-wk/D o dofinansowanie w formie dotacji przedsięwzięcia pn.: „Remont Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach w celu ochrony gatunkowej żubra ex situ”. Koszt realizacji zadania, to 1 301 001 zł, z czego kwota dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to 1 170 900 zł.

Umowa została podpisana przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW i Mirosława Markowskiego, Dyrektora Parku. Na spotkaniu obecny był również Piotr Uściński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Projekt remontu Ośrodka Hodowli Żubrów w Smardzewicach wspiera Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Czytaj więcej...

Prezentujemy kolejny odcinek filmu z cyklu „Energia Rytmu Natury” wyprodukowany przez Grupę PGE. Film ukazuje różnorodne gatunki w najważniejszym dla nich okresie – szczycie sezonu lęgowego, jak również bujną roślinność w letnich krajobrazach. PGE wspiera swoimi działaniami osiem parków narodowych: Biebrzański, Świętokrzyski, Roztoczański, Kampinoski, Wigierski, Słowiński, Narwiański i Magurski Park Narodowy. Poprzez wykorzystanie nagrań z fotopułapek, odkrywa nieznane i niedostępne dla widza zakamarki, jak również ukazuje życie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku.
 

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_PGE_Spacerownik.jpgPGE Polska Grupa Energetyczna we współpracy z ośmioma parkami narodowymi przygotowała publikację prezentującą najciekawsze obiekty do zwiedzenia w parkach. „Spacerownik” zawiera mapy z dostępnymi ścieżkami edukacyjnymi oraz pieszymi i rowerowymi szlakami turystycznymi, jak również zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki o zwierzętach, które można spotkać podczas wizyt w parkach. Uzupełnieniem „Spacerownika” jest cykl filmów pt. Energia rytmu natury”, który pokazuje nieodkryte zakamarki parków.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_id_3_s.jpg
b_200_150_16777215_00___images_news_2023_id_4_s.jpg

15 maja br. w Konsulacie Polskim w Chicago podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Parkiem Narodowym Indiana Dunes zarządzanym przez National Park Service, Departament Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym nadzorowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Departament Ochrony Przyrody Rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj więcej...

Zachęcamy do odsłuchania rozmowy z Lechosławem Herzem, autorem kilkudziesięciu książek, krajoznawcą i członek Rady Naukowej KPN.

https://soundcloud.com/radio-warszawa/lechoslaw-herz-puszczawywiad-z-czlowiekiem2023-05-16

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_bishop_2.jpgb_200_150_16777215_00___images_news_2023_bishop_3.jpg

1 maja br. na spotkanie i wspólny spacer po Kampinoskim Parku Narodowym przyjechali:  Metropolita Warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz oraz Metropolita Warmiński biskup Józef Górzyński.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_2_s.jpgb_200_150_16777215_00___images_news_2023_5__s.jpg

Po 42 latach pracy w Kampinoskim Parku Narodowym przeszedł na emeryturę zastępca dyrektora ds. ochrony przyrody pan Janusz Jeziorski.

Czytaj więcej...

Z okazji obchodów Dnia Ziemi zapraszamy wspólnie z REC POLSKA w sobotę 22 kwietnia br. do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy na spotkanie z przyrodą Puszczy Kampinoskiej

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_dm-2023-3.JPGZ okazji Światowego Dnia Mokradeł i 52. rocznicy Konwencji Ramsarskiej Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali cykl wydarzeń pod nazwą „Pakt dla Mokradeł”. W sobotę 4 lutego pracownicy parku mieli przyjemność współorganizować i prowadzić wycieczkę po bagnach Puszczy Kampinoskiej, w której wzięło udział około 300 osób. W niedzielę 5 lutego na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja popularno-naukowa - otwarty Dzień Mokradeł, zaś w dniach 6-7 lutego - Konferencja naukowa o ochronie obszarów wodno-błotnych w Polsce, w której Kampinoski Park Narodowy również brał czynny udział.

Czytaj więcej...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo