Wielkimi krokami, siedmiomilowymi butami, zbliża się Dzień Dziecka!
Z tej okazji Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza małych i dużych przyjaciół przyrody do Ogrodu Przygód, w którym czekać będzie wiele atrakcji i niezapomniana zabawa.
Do zobaczenia 3 czerwca w ogrodach KPRM.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_id_3_s.jpg
b_200_150_16777215_00___images_news_2023_id_4_s.jpg

15 maja br. w Konsulacie Polskim w Chicago podpisana została umowa o współpracy pomiędzy Parkiem Narodowym Indiana Dunes zarządzanym przez National Park Service, Departament Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym nadzorowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Departament Ochrony Przyrody Rzeczpospolitej Polskiej.

Czytaj więcej...

Zachęcamy do odsłuchania rozmowy z Lechosławem Herzem, autorem kilkudziesięciu książek, krajoznawcą i członek Rady Naukowej KPN.

https://soundcloud.com/radio-warszawa/lechoslaw-herz-puszczawywiad-z-czlowiekiem2023-05-16

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_bishop_2.jpgb_200_150_16777215_00___images_news_2023_bishop_3.jpg

1 maja br. na spotkanie i wspólny spacer po Kampinoskim Parku Narodowym przyjechali:  Metropolita Warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz oraz Metropolita Warmiński biskup Józef Górzyński.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_2_s.jpgb_200_150_16777215_00___images_news_2023_5__s.jpg

Po 42 latach pracy w Kampinoskim Parku Narodowym przeszedł na emeryturę zastępca dyrektora ds. ochrony przyrody pan Janusz Jeziorski.

Czytaj więcej...

Z okazji obchodów Dnia Ziemi zapraszamy wspólnie z REC POLSKA w sobotę 22 kwietnia br. do Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Granicy na spotkanie z przyrodą Puszczy Kampinoskiej

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2023_dm-2023-3.JPGZ okazji Światowego Dnia Mokradeł i 52. rocznicy Konwencji Ramsarskiej Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowali cykl wydarzeń pod nazwą „Pakt dla Mokradeł”. W sobotę 4 lutego pracownicy parku mieli przyjemność współorganizować i prowadzić wycieczkę po bagnach Puszczy Kampinoskiej, w której wzięło udział około 300 osób. W niedzielę 5 lutego na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja popularno-naukowa - otwarty Dzień Mokradeł, zaś w dniach 6-7 lutego - Konferencja naukowa o ochronie obszarów wodno-błotnych w Polsce, w której Kampinoski Park Narodowy również brał czynny udział.

Czytaj więcej...

21 stycznia 2023 r. w 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, jak co roku odbył się w Kampinoskim Parku Narodowym rajd śladem powstańców.
Rajdowi patronowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego a organizatorami byli: Społeczny Komitet Obchodów 160. Rocznicy Powstania Styczniowego, Ruch Samorządowy Wspólny Głos, Kampinoski Park Narodowy oraz Jednostka Strzelecka 1863 Unieck.

Czytaj więcej...

16 stycznia 1959 r. utworzono Kampinoski Park Narodowy. W tym roku rocznica zaakcentowana została w sposób szczególny. Świętowaliśmy ją 15 stycznia br. wspólnie z Lechosławem Herzem pisarzem, przyrodnikiem oraz popularyzatorem mazowieckiego krajobrazu w trakcie Jego wieczoru autorskiego, który odbył się w Centrum Kultury Izabelin. W spotkaniu, związanym z najnowszą książką autora „Puszcza. Opowieści kampinoskie” wydaną przez Wydawnictwo Iskry wzięło udział ponad 270 gości!

Czytaj więcej...

 

Pamięci poległych


b_200_150_16777215_00___images_news_2022_palmiry_palm_00.jpg

14 września br. w Święto Podwyższenia Krzyża na Cmentarzu – Mauzoleum w Palmirach w Kampinoskim Parku Narodowym odbyły się uroczystości w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II Wojny Światowej. Zgromadzonych tego dnia gości i delegacje z poszczególnych instytucji powitał gospodarz Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosław Markowski.

Czytaj więcej...

tegoroczny Zlot Młodzieży "PALMIRY" odbędzie się 22.10.2022 r. (sobota)

Jak co roku, w październikową sobotę będzie miał miejsce Centralny Zlot Młodzieży PTTK "Palmiry", organizowany przez Zarząd Główny PTTK i Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK we współpracy z parkiem. Tegoroczna edycja poświęcona jest w szczególności upamiętnieniu 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

Grupy zorganizowane i turyści indywidualni będą mieli okazję spotkać się na trasach wiodących przez Puszczę Kampinoską, prowadzących do miejscowości Palmiry, gdzie zaplanowano, m.in. uroczystości na cmentarzu oraz pod Krzyżem POS "Jerzyki", a także inne atrakcje. W tym roku będzie można także oddać krew - na parkingu Pociecha będzie ustawiony krwiobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Zgłoszenia możliwe przez formularz online. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z organizatorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Więcej informacji, w tym szczegółowy program wydarzenia, regulamin i trasy, dostępne na stronie zlotu: www.palmiry.pttk.pl.

Roztoczański Park Narodowy zaprasza do udziału w konkursie poetyckim dla młodzieży "Przyroda jaką znam"
uwaga, termin nadsyłania zgłoszeń: 10.10.2022 r.

więcej informacji, w tym regulamin i karta zgłoszeniowa dostępne na stronie RPN: https://roztoczanskipn.pl

Oddział Międzyuczelniany PTTK w Warszawie oraz Kampinoski Park Narodowy
zapraszają na nowy kurs na przewodnika po Kampinoskim Parku Narodowym

Czytaj więcej...

Festiwal Nauki to wydarzenie, które co roku gromadzi publiczność zainteresowaną aktualnymi problemami badawczymi, sposobami prowadzenia badań i odkryciami w różnorodnych dziedzinach nauki. Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich chętnych bez względu na wykształcenie i wiek. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. Na Festiwal Nauki można wybrać się całą rodziną, organizujemy atrakcyjne zajęcia dla dzieci. Proponujemy również lekcje dla grup szkolnych na wszystkich poziomach nauczania.

Wydarzenia mające miejsce podczas festiwalu organizowane są przez instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe. W tym roku pragniemy ponownie stworzyć atmosferę naukowego święta. Jesteśmy przekonani, że udział w Festiwalu Nauki pomaga lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także pozwoli dowiedzieć się, na jakie pytania nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi.

Kampinoski Park Narodowy od 24 lat organizuje imprezy festiwalowe.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2022_wiersze_1.jpg
W narodowym zrywie udział mieli także leśnicy. To dzięki m.in. ich pomocy żołnierze Armii Krajowej wyzwolili i utrzymali do końca powstańczych walk dużą część Puszczy Kampinoskiej. Ten skrawek wolnej polskiej ziemi nazwano Niepodległą Rzeczpospolitą Kampinoską.

W sierpniu i wrześniu 1944 r. we wsi Wiersze w Puszczy Kampinoskiej ulokowana była kwatera główna Grupy „Kampinos” – partyzanckiego zgrupowania Armii Krajowej. We wsi utworzono wówczas cmentarz wojenny, na którym pochowano 54 żołnierzy AK poległych w czasie walk.

Czytaj więcej...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo