Wydarzenia

Dyrektor NOK Krzysztof Borowski18 i 19 maja w Nowodworskim Ośrodku Kultury ponownie spotkali się finaliści XXII konkursu "Co w puszczy piszczy".

W czwartek zmagały się ze sobą drużyny pięciu puszczańskich gimnazjów. Na początku każda z drużyn przedstawiła hasło łączące Puszczę Kampinoską i Wisłę. Kolejne zadania sprawdziły wiedzę finalistów: były pytania, rozpoznawanie głosów zwierząt i rozpoznawanie roślin i grzybów.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2017_Poziom2jpg.jpgŚwiatowy Dzień Ziemi, największe świeckie święto świata! Jest obchodzone obecnie w 192 krajach 22 kwietnia przez ponad miliard ludzi. Jest to święto jednoczące obywateli bez względu na kolor skóry, religię, polityczne przekonania, uczące troski o dobro wspólne, uczące czym jest środowisko naturalne, przyroda, ziemia i jak ludzie mają się wobec ziemi zachowywać, by mogła służyć następnym pokoleniom.

Polskie obchody Światowego Dnia Ziemi wieńczy festyn, który w tym roku obchodzony będzie 4 czerwca 2017r., w godz. 10.00 – 18.00, Warszawa, Park Pole Mokotowskie.

Czytaj więcej...

Centrum Edukacji KPN zaprasza do oglądania wystawy fotografii "Ogrody Świata" zwycięzców i lauraetów VIII międzynarodowego konkursu "International Garden Photographer of the Year - Competition 8". Wystawa została przygotowana i udostępniona przez Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie. Prezentowana będzie do 11 czerwca b.r.

b_200_150_16777215_00___images_news_2017_DSC_1976a_1.jpg28 kwietnia Kampinoski Park Narodowy zawarł porozumienie o współpracy z Wydziałem Filozofii Chrześcijańskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.  Umowę podpisali dyrektor KPN Mirosław Markowski i Pani Dziekan prof. dr hab. Anna Latawiec. Współpraca dotyczy realizacji zadań badawczych, wspierania działalności edukacyjnej i działalności informacyjno-promocyjnej

b_200_150_16777215_00___images_turystyka_wreczenie800.jpg

Z przyjemnością informujemy, że Park Rozrywki Julinek w dniu 30.03.2017 r. otrzymał certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Mazowieckiego 2016”.

Czytaj więcej...


W dniu 01.04.2017 Kampinoski Park Narodowy wraz ze Stowarzyszeniem Cztery Krajobrazy wziął udział w szóstym już ogólnopolskim wydarzeniu edukacyjnym pod nazwą Noc Sów. Noc Sów to ogólnopolska impreza edukacyjna, stworzona i organizowana przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, w celu propagowania wiedzy o sowach, ich biologii, zwyczajach i sposobach badań oraz roli sów w kulturze.

Czytaj więcej...

W Kampinoskim Parku Narodowym rusza budowa obiektów małej retencji, które będą chronić kampinoskie bagna przed letnimi suszami. Po kilku latach prac analitycznych, projektowych i po uzyskaniu stosownych pozwoleń rozpoczyna się budowa 37 budowli hydrotechnicznych, które mają zatrzymać wodę w niewielkich kanałach i obniżeniach terenowych na terenie puszczy. Pierwszych 15 obiektów powstanie do września bieżącego roku na obszarze Wilcza Struga (gm. Łomianki i Czosnów) i Żurawiowe (gm. Leszno). Będą to niewielkie budowle takie jak progi, zastawki, przepusty i brody.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_news_2017_PK_3-486.jpgJest już dostępny do pobrania najnowszy numer naszego kwartalnika "Puszcza Kampinoska"

 

 

 

 

 

W październiku 2016 roku minęła 25 rocznica powołania do życia Straży Parku. Formacja ta działa w parkach narodowych a powstała na mocy zapisów ustawy o ochronie przyrody z 16 października 1991 roku. Przed tą datą w parkach narodowych funkcjonowały Posterunki Straży Leśnej. Z okazji jubileuszu, w dniu 17 października w Teatrze Witkacego w Zakopanem odbyło się uroczyste spotkanie przedstawicieli Straży Parku ze wszystkich parków narodowych w Polsce. W uroczystości udział wzięło wielu dostojnych gości: przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Lasów Państwowych, Dyrektorzy Parków Narodowych. Wielu funkcjonariuszy Straży Parku otrzymało z rąk Pana Andrzeja Szwedy-Lewandowskiego, Podsekretarza Stanu, Głównego Konserwatora Przyrody Odznaki Honorowe ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI WODNEJ. W gronie odznaczonych znalazło się trzech funkcjonariuszy Straży Parku z Kampinoskiego Parku Narodowego. Po pięknej i podniosłej uroczystości spotkaliśmy się na wspólnej kolacji w Bukowinie Tatrzańskiej.

b_200_150_16777215_00___images_news_2016_sp_dsc_8616.jpg14 października w miejscowości Palmiry oraz Czosnów miały miejsce ćwiczenia pod kryptonimem „Kampinos 2016”.

Założeniem do ćwiczeń był pożar lasu, który zauważono na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Początkowa powierzchnia pożaru obejmowała około pięć hektarów lasu. Niestety, ogień rozprzestrzeniał się w kierunku zabudowań mieszkalnych w okolicy miejscowości Palmiry i ostatecznie objął powierzchnię 200 hektarów lasu.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_dkms.jpg8 października br. na polanie w Opaleniu odbyła się uroczystość rozpoczynająca obchody 40-lecia Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK „Dar Serca”.  Mimo deszczowej aury, na spotkanie przybyło wielu dawców krwi i sympatyków klubu. Zebrani uczestniczyli w mszy polowej, uświetnili również pamięć założyciela klubu Ryszarda Skryckiego, którego imieniem nazwana jest polana. Jak co roku, pracownik parku zorganizował pogadankę i konkurs przyrodniczy dla dzieci. Impreza zakończyła się wspólnym ogniskiem.

Orkiestra Kameralna Filharmoniii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka
Orkiestra Kameralna Filharmoniii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka
2 października w sali widowiskowej Centrum Edukacji KPN w Izabelinie odbył się koncert galowy kończoncy XII edycję festiwalu "W krainie Chopina". Orkiestra Kameralna Filharmoniii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka wykonała utwory Henryka Mikołaja Góreckiego, Mieczysława Karłowicza, Piotra Czajkowskiego, Johanna Straussa, Johannesa Brahmsa oraz Arama Chaczaturiana. Solistą koncertu był Klaudiusz Baran, światowej sławy akordeonista i bandoneonista. W jego wykonaniu izabelińska publiczność miała przyjemność wysłuchania utworów twórcy "nuevo tango" - Astora Piazzolli.
Festiwal Muzyczny "W krainie Chopina", jest przykładem współpracy instytucji samorządowych jednoczącej społeczność lokalną pod szyldem kultury. Organizowany jest od 2005 roku przez Towarzystwo Muzyczne im Kazimierza Wiłkomirskiego wspólnie ze Starostwem Powiatu Warszawskiego Zachodniego, Międzygminnym Związkiem Kampinos oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym. Cykl otwartych koncertów organiziwanych w salach koncertowyvh, zabytkowych dworach oraz kościołach regionu za każdym razem przyciąga  rzesze melomanów.

Więcej zdjęć ...

na ścieżce przyrodniczej
na ścieżce przyrodniczej
Wzorem lat ubiegłych Kampinoski Park Narodowy włączył się w obchody Festiwalu Nauki. W dniach 24.09 – 1.10 br., na terenie parku odbywały się wykłady i wycieczki prezentujące faunę i florę Puszczy Kampinoskiej. Największym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie poświęcone biologii nietoperzy oraz sposobom ich ochrony. „O zwykłych drzewach i ich niezwykłym życiu” można było się dowiedzieć na spotkaniu klubu młodzieżowego. Tradycyjnie, w ramach lekcji festiwalowych,  pracownicy  Centrum  Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie prowadzili warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów.
Sygnatariuszami Porozumienia o organizacji Festiwalu Nauki byli: Rektorzy Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Dziękujemy za udział w naszych spotkaniach i zapraszamy za rok!

 Więcej zdjęć ...

 

b_200_150_16777215_00___images_news_p_01.jpg14 września po raz kolejny na cmentarzu w Palmirach odbyła się uroczystość religijno-patriotyczna dla uczczenia pamięci pochowanych tu ofiar hitlerowskich egzekucji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i kościelnych. Mszę w intencji zamordowanych odprawił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Za spoczywających na cmentarzu modlili się również przedstawiciele kościoła prawosławnego, luterańskiego oraz wyznania mojżeszowego. Po nabożeństwie zostały odczytane listy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premier rządu Beaty Szydło i ministra kultury Piotra Glińskiego.

Więcej zdjęć ...

Czytaj więcej...

Wycieczka „Skrajem Puszczy”
Wycieczka „Skrajem Puszczy”
W minioną sobotę, 10 września br. odbyła się kolejna edycja Dnia Otwartego w Kampinoskim Parku Narodowym - impreza o charakterze otwartym, mająca na celu zapoznanie z walorami przyrodniczymi parku, zasadami ochrony przyrody, prowadzoną działalnością itp. Dla miłośników aktywnego wypoczynku przygotowano wycieczki piesze i wycieczkę rowerową po malowniczych zakątkach Puszczy Kampinoskiej. Odwiedzający ośrodki edukacyjne w Izabelinie i Granicy obejrzeć mogli film o parku oraz wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Dodatkową atrakcję stanowiło zwiedzanie wystaw przyrodniczych z przewodnikiem KPN. Dzięki przeprowadzonej tego dnia akcji wolontarickiej pod hasłem „Wolontariat dla przyrody”, polana Jakubów zyska odnowioną wiatę turystyczna.

Czytaj więcej...

b_200_150_16777215_00___images_kwatera.jpg

Wreszcie jest! Pierwsza w historii Kampinoskiego Parku Narodowego kwatera dla wolontariuszy została właśnie oddana do użytku. Jest to stary, drewniany dom, dawniej zamieszkiwany przez Nadleśniczego. Kwatera położona jest na skraju starego boru w zachodniej części Parku, w sąsiedztwie Ośrodka Dydaktyczno - Muzealnego KPN w Granicy. Może pomieścić naraz ok. 15 osób, jest wyposażona we wszystkie media.

Jeżeli chcesz pomóc w ochronie przyrody poprzez realizację takich zadań, jak prace leśne, konserwacja infrastruktury terenowej czy wsparcie ośrodka edukacyjnego, w sierpniu lub wrześniu masz wolny tydzień (lub kilka), zapraszamy do zgłaszania się na wolontariat w Kampinoskim Parku Narodowym. Zasady korzystania z kwatery, aktualne zadania, formularz zgłoszeniowy i wszystkie pozostałe informacje dostępne są na stronie internetowej Parku w zakładce "Wolontariat i praktyki" . Serdecznie zapraszamy!

Logo ŚDM22 lipca w ramach wydarzeń związanych z obchodami Światowych Dni Młodzieży park gościł ok. 300 pielgrzymów pochodzących z państw całego świata, w tym ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Syrii, Pakistanu, Omanu, Jemenu, Libanu, Brazylii, Indii i innych. Organizatorem wydarzenia była Parafia Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Warszawie na Chomiczówce, która dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapewniła młodzieży moc atrakcji. Dzień rozpoczął się od sprzątania internatu w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach, a następnie odbyła się wycieczka po parku trasą Laski – Truskaw – cmentarz Palmiry – Pociecha.  Na cmentarzu w Palmirach modlono się za ofiary II wojny światowej. Na polanie rekreacyjnej goście mieli okazję zapoznać się z polskimi daniami regionalnymi  i zatańczyć wspólnie poloneza. Pielgrzymom na całej trasie towarzyszyli pracownicy parku. Największe wrażenie na młodzieży zrobiła moc zieleni otaczająca Warszawę i piękno puszczańskiej przyrody.Więcej zdjęć ...

b_200_150_16777215_00___images_news_2016_ODM_4_fot.M.Wawryszuk.jpg1 lipca br. na terenie Ośrodka Dydaktyczno- Muzealnego w Granicy odbyło się plenerowe wydarzenie kulturalne „Puszcza w krainie Chopina”. Na licznie przybyłych gości czekało wiele atrakcji: wycieczki przyrodnicze, inscenizacja i koncert „Pod strzechą” pani Marii Pomianowskiej z towarzyszącym zespołem, rozstrzygnięcie konkursu na hasło promocyjne Gminy Kampinos a wszystko w pięknej scenerii zmodernizowanego skansenu Puszczy Kampinoskiej. Atrakcją i podsumowaniem dnia był piknik z ogniskiem i poczęstunkiem na polanie przy ośrodku parku.

Więcej zdjęć ...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo