Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

logos.png 

"Powstanie w Puszczy Kampinoskiej rozpoczęło się wcześniej niż w Warszawie. Walki tu, w oparciu o uprawnienia dla miejscowych dowódców, zaczęły się w ostatnich dniach lipca 1944 r. Już w nocy z 30 na 31 lipca została w Puszczy rozbita kompania Wermachtu, a od rana 1 sierpnia zmuszeni zostaliśmy do odpierania ataków niemieckich w okolicy Wólki Węglowej, a potem, jeszcze przed godziną „W” – 17-stą, rozpoczęliśmy atakowanie niemieckiej osłony lotniska na Bielanach. Od tej chwili szpital w Laskach musiał przyjmować coraz większą liczbę rannych partyzantów, z bitwy o lotnisko i w innych stronach" – pisał Józef Krzyczkowski ps. "Szymon" (ur. 23 grudnia 1901, zm. 8 sierpnia 1989) - pułkownik Wojska Polskiego, uczestnik powstania warszawskiego.

1 sierpnia na cmentarzu wojennym w Laskach przedstawiciele samorządu gminnego z panią wójt gminy Izabelin Dorotą Zmarzlak, dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosławem Markowskim oraz przedstawicielami Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Grupy AK „Kampinos”, a także harcerzami spotkali się, by oddać hołd Bohaterom, którzy poświęcili swoje życie za wolność naszej Ojczyzny.

Położenie Puszczy Kampinoskiej przesądziło o tym, że jej dzieje związane są ściśle z historią wojen i powstań, jakich los nie szczędził Polsce. Każde z dramatycznych wydarzeń miało tutaj swój – pisany patriotyzmem, krwią i determinacją walki o Ojczyznę scenariusz. W 1944 r. tereny te były centrum działań powstańczych. W Zakładzie dla Niewidomych w Laskach znajdowali schronienie ranni, którym udało się wydostać z płonącej stolicy, z podstołecznej Puszczy wychodziły kolumny z zaopatrzeniem i żołnierzami dla walczącej stolicy.

Na cmentarzu wojennym w Laskach, oprócz 720 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, leży 137 żołnierzy konspiracji i uczestników walk powstańczych. W 79. rocznicę wybuchu zatrzymajmy się na chwilę, by uczcić pamięć Bohaterów!

fot. Urząd Gminy Izabelin

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo