Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

 

Informujemy że na ścieżce edukacyjnej "Do Karczmiska" a zarazem czarnym szlaku turystycznym, 30.10.2023 r. rozpoczynają się prace związane z wyrównaniem nawierzchni. Prace potrwają ok. 2 tygodnie.

W tym czasie prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności lub wybór innych szlaków. Zalecamy obejście remontowanego odcinka od strony południowej, nowo wyznaczoną ścieżką spacerową (oznakowania niebieskie).

Zadanie współfinansowane jest ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 w ramach projekt POIS.02.04.00-00-0049/17 „Ochrona cennych gatunków i siedlisk przyrodniczych poprzez właściwe ukierunkowanie ruchu turystycznego w Kampinoskim Parku Narodowym”.

Z przyjemnością informujemy, że zakończyły się prace modernizacyjne na szlakach turystycznych w Truskawiu, w związku z czym, zgodnie z zarządzeniem nr 10/2023 dyrektora KPN, wejście do parku od tej strony zostaje ponownie otwarte dla wszystkich turystów i odwiedzających!

Wyznakowana została także nowa ścieżka spacerowa (piktogram z niebiesko-białym kwadratem) w formie krótkiej i łatwej do przejścia pętli – serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzin!

Czytaj więcej...

Od 3 lipca do końca października 2023 r. wejście do parku od strony polany wypoczynkowej Truskaw zostaje zamknięte, zgodnie z zarządzeniem nr 8/2023 dyrektora KPN. W tym okresie na szlakach i ścieżkach mających swój początek na polanie, będą prowadzone prace modernizacyjne. Poprawiony zostanie stan nawierzchni szlaków oraz wymienione kładki i tablice na ścieżce edukacyjnej „Do Karczmiska”. Wybudowane zostaną nowe przepusty, dzięki czemu przejście i przejazd rowerami żółtym szlakiem – tzw. Truskawską Drogą, nie będą już stanowiły wyzwania podczas pory deszczowej, a także wyznaczona zostanie nowa ścieżka spacerowa w formie pętli, w sam raz na krótkie spacery.

Przepraszamy za czasowe niedogodności. Liczymy, że odnowione szlaki wynagrodzą oczekiwanie!

Czytaj więcej...

Informujemy o zakończeniu remontu mostu MD-2 przez kanał Olszowiecki!

W związku z zakończonymi dnia 14.10.2022 r. robotami budowlanymi, droga na odcinku Kampinos-Granica jest ponownie przejezdna, stała organizacja ruchu przywrócona, parking czeka na turystów i odwiedzających, a polana wypoczynkowa jest udostępniana w celach turystycznych i rekreacyjnych.

Przypominamy że organizacja imprez piknikowych i ognisk wymaga zgody dyrektora - więcej informacji pod zakładką "Informacje Praktyczne".

Zapraszamy do Granicy i odwiedzin w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym!

Warszawski Oddział Przewodników PTTK wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji kursu na przewodnika turystyki rowerowej po KPN. Uwaga, ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.
Termin szkolenia: 6 września 2022 r. - 22 października 2022 r.

Więcej informacji http://www.wop-pttk.pl/home1

Warszawski Oddział Przewodników PTTK wraz z Kampinoskim Parkiem Narodowym zapraszają do wzięcia udziału w kolejnej edycji kursu na przewodnika turystyki rowerowej po KPN. Uwaga, ilość miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji www.wop-pttk.pl

b_200_150_16777215_00___images_turystyka_szlak_z.jpgZ przyjemnością informujemy, że zielony szlak turystyczny "Południowy Szlak Leśny" na odcinku Pindal - Borowa Góra k. Lasocina zostaje ponownie udostępniony turystom i odwiedzającym.

Przypominamy, że z uwagi na zły stan techniczny mostu był on od 2017 r. wyłączony z ruchu. Remont został wykonany a most oddany do użytkowania w dniu dzisiejszym (23.12.2021 r.).

Serdeczne zapraszamy!

 

Informujemy, że z dniem 6 września 2021 r. zostają otwarte w dni powszednie ośrodki edukacyjne KPN z zachowaniem zasad i ograniczeń obowiązujących w trakcie epidemii COVID-19.

Limity wejść obowiązujące w Centrum Edukacji w Izabelinie:
- ekspozycja stała "Przyroda i historia Puszcza Kampinoskiej" - max. 15 osób
- sala wystaw czasowych - max. 20 osób
- sala edukacyjna - max. 25 osób

Limity wejść obowiązujące w Skansenie budownictw puszczańskiego ODM w Granicy:
- Zagroda Widymajera - max. 25 osób
- wystawa  przyrodnicza w stodole na terenie Zagrody Widymajera - max. 15 osób
- Zagroda Wiejckiej - max. 25 osób

Uruchamiany działalność edukacyjną w terenie w tym zajęcia terenowe i warsztatowe dla grup zorganizowanych.
Zapraszamy do kontaktu.

Od piątku 4 czerwca ponownie dostępny dla zwiedzających będzie skansen budownictwa puszczańskiego w Granicy.
Obiekt czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:30

Szanowni Państwo

Od soboty 15.05.2021 r. możliwe będzie ponowne organizowanie ognisk i grilli na polanach wypoczynkowych Kampinoskiego Parku Narodowego, w wyznaczonych i przygotowanych do tego celu miejscach. 

Rozpalenie ogniska i grilla wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora parku i wniesienia opłaty zgodnie z cennikiem.

Przypominamy, aby uzyskać zgodę, należy zwrócić się do dyrektora parku z pisemną prośbą o udostępnienie terenu.

Podanie kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . W prośbie należy podać informacje dot. m.in. miejsca, terminu, zakresu godzinowego dla organizowanego spotkania. Dla ułatwienia kontaktu prosimy również o podanie numeru telefonu bądź adresu e-mail, który posłuży sprawnej komunikacji. Szczegółowe informacje, które pozwolą Państwu na dopełnienie formalności, znajdują się na stronie www.kampinoski-pn.gov.pl w zakładce turystyka, informacje praktyczne, pod linkiem: https://www.kampinoski-pn.gov.pl/turystyka/informacje-praktyczne.

Organizacja ogniska lub grilla na polanie wypoczynkowej w parku narodowym wymaga zachowania szczególnej ostrożności i rozsądku. Dbając o swój wypoczynek, miejmy na uwadze dobro przyrody i innych użytkowników terenów rekreacyjnych Kampinoskiego Parku Narodowego.

Informujemy, że z dniem 20 kwietnia zostaje odwołany zakaz wstępu do Kampinoskiego Parku Narodowego.

Otwarte zostają szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne i parkingi.


W dalszym ciągu zamknięte pozostają ośrodki edukacyjne i obiekty infrastruktury turystycznej - polany rekreacyjne, place zabaw, urządzenia sportowe, miejsca odpoczynku, punkty widokowe i wiaty.


Pamiętaj! Kampinoski Park Narodowy, podobnie jak inne parki narodowe, nie jest "zwykłym" parkiem czy lasem i jest udostępniany na innych zasadach niż parki miejskie lub lasy będące w zarządzie Lasów Państwowych.

Ze względu na ochronę przyrody większość terenu parku nie jest udostępniona odwiedzającym.

Po terenie parku poruszać możesz się tylko drogami publicznymi i oznakowanymi szlakami turystycznymi.
Ruch pojazdów może odbywać się wyłącznie po drogach publicznych.


Apelujemy o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w związku z koronawirusem [link] oraz zasad udostępniania parku narodowego [link].

Zarządzenie nr 9/2020 dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego w sprawie udostępnienia KPN [link]

Park narodowy obejmuje obszar wyróżniający się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, społecznymi, kulturowymi i edukacyjnymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha, na którym ochronie podlega cała przyroda oraz walory krajobrazowe. (Art. 8.1 Ustawa o ochronie przyrody)

 

Więcej artykułów…

  1. Nowe schody na grodzisko
  2. UWAGA
Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo