Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

logos.png 

2 sierpnia br. w Granicy odbyły się ćwiczenia praktyczne jednostek państwowej i ochotniczych straży pożarnych „Puszcza 2023”. W ćwiczeniach udział brali strażacy z Kompanii Gaśniczej „Narew” Centralnego Odwodu Operacyjnego. Nie zabrakło również gospodarzy terenu - miejscowego konserwatora obrębu i obwodu ochronnego Kampinos, kierownictwa oraz pracowników Ośrodka Dydaktyczno Muzealnego w Granicy, straży Parku, przedstawiciela dyrekcji specjalisty ds. ochrony przeciwpożarowej oraz dyrektora KPN p. Mirosława Markowskiego, który w czasie odprawy zapoznał funkcjonariuszy z topografią miejsca, jego specyfiką i zagrożeniami.

W trakcie ćwiczeń wykorzystano 13 pojazdów ratowniczych – w tym pojazd specjalny dowodzenia i łączności, dwie przyczepki z pompami o dużych wydajnościach oraz jednostki OSP Kampinos, Zawady, Stare Gnatowice, Laski.
Nad bezpieczeństwem czuwali funkcjonariusze policji. Celem działań było m.in. sprawdzenie zasad alarmowania, organizacja zadań ratowniczych na terenie leśnym przy użyciu sił i środków PSP i OSP, doskonalenie sposobów dostarczania wody do miejsca pożaru w trudnych warunkach terenowych. Teren ćwiczeń podzielono na 3 odcinki bojowe, na których wyznaczeni dowódcy odpowiadali za wykonywanie zadań ratowniczych (ugaszenie pożaru lasu powstałego w oddziale 360, ugaszenie palącego się poszycia leśnego w oddziale 365 oraz obrona budynków skansenu w Granicy a także zbudowanie magistrali wodnej o dł. Ok 2 km i dostarczenie wody dla jednostek działających na froncie pożaru).
Całość informacji przekazywana była do kierującego działaniem ratowniczym na poziomie taktycznym KDR T, który powołał sztab akcji, w skład którego weszli przedstawiciele KPN, policji, zarządzania kryzysowego oraz funkcjonariusze PSP. W ćwiczeniach uczestniczył również Punkt Alarmowo dyspozycyjny KPN oraz dyżurny kierowca ciągnika Gospodarstwa Szkółkarskiego, który został zadysponowany do wykonania pasa izolacyjnego wokół budynków skansenu. Po zakończeniu działań ratowniczych był czas na omówienie i podsumowanie zrealizowanych zadań na polanie biwakowej oraz uzupełnienie sił na powrót do macierzystych jednostek pyszną, puszczańską grochówką.
tekst: Robert Przybysz
zdjęcia: Robert Przybysz, Tomasz Fijołek KP PSP Sochaczew

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo