Trwa kolejny miesiąc intensywnych prac dla ochrony gatunków i siedlisk na wydmach Puszczy Kampinoskiej. Zabiegi dla ochrony cennych i rzadkich w skali Europy siedlisk (wrzosowisk, muraw i borów chrobotkowych) wykonywane są m.in. w okolicach Góry Ojca, Łużowej Góry, Janówka, Kaliszek, Korfowego, Górek i Sowiej Woli.
Największym zagrożeniem dla tych półnaturalnych typów zbiorowisk jest zarastanie, a w niektórych przypadkach także erozja podłoża (proces niszczenia powierzchni terenu przez siły natury lub przez człowieka), zwłaszcza na stromych stokach wydm, oraz inwazja gatunków obcych. Chronimy je czynnie m.in. poprzez wycinkę nalotu drzew i krzewów (nalot to początkowa faza rozwoju drzewostanu), przerzedzenie starszych drzewostanów pochodzenia sztucznego, które je zacieniają powodując systematyczne ustępowanie gatunków charakterystycznych dla wyżej wymienionych siedlisk. Istotne jest również usuwanie gatunków inwazyjnych – czeremchy amerykańskiej, robinii akacjowej, nawłoci późnej i/lub kanadyjskiej. W miejscach najbardziej narażonych na erozję, wywołaną m.in. rozdeptywaniem i rozjeżdżaniem dzikich ścieżek, budowane są barierki i płotki przeciwerozyjne, aby zapobiec dalszemu niszczeniu muraw i stanowisk rzadkich gatunków roślin.
Również na siedlisku dąbrowy świetlistej w okolicach obszaru ochrony ścisłej Zamczysko i Karpaty prowadzone są zabiegi polegające na wycince drzew i krzewów.
W ochronie tego typu siedlisk bardzo ważne jest usuwanie biomasy, zwłaszcza tej pochodzącej z wycinki (pni, konarów i gałęzi oraz wyrwanych lub skoszonych gatunków zielnych), która rozkładając się na powierzchni prowadzi do eutrofizacji siedliska (wzrostu żyzności gleby) i przyspiesza zarastanie drzewami i krzewami. Jest to niekorzystne dla światłolubnych roślin o niskich wymaganiach glebowych i w efekcie prowadzi do zanikania charakterystycznych gatunków runa.
Prosimy o nie wchodzenie na powierzchnie, gdzie prowadzone są zabiegi. Po pierwsze dlatego, że znajdując się w parku narodowym mamy obowiązek poruszania się po wyznaczonych szlakach. Po drugie, aby nie narażać się na niebezpieczeństwo wypadku i po trzecie, aby nie przeszkadzać wykonawcom w pracach.
Prace zimowo-wiosenne związane z wycinką drzew powinny się zakończyć do końca marca, zanim ptaki przystąpią do lęgów. Dalej będzie można je kontynuować dopiero późnym latem i jesienią. Za to od marca wykonywane będą zabiegi związane ze zwalczaniem gatunków inwazyjnych, ekspansywnych roślin zielnych i zbieraniem zalegającej biomasy.
Więcej o projekcie przeczytasz tu: https://kampinoski-pn.gov.pl/projekty/projekty-ue/78-infrastruktura-i-srodowisko/kampinoskie-wydmy/924-projekt-kampinoskie-wydmy