Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

  • image
 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

logos.png 

                 

W roku 2019 r. dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie w ramach „Wsparcia dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” PROW 2014-2020 (umowa przyznania pomocy nr 00955-6935-UM0711787/18 z dn. 12.09.2018 r.) zrealizowano operację pt. "Poznaj z nami Kampinoski Park Narodowy – kampania informacyjno-promocyjna". W ramach projektu, dniu 1 czerwca b.r. na Polanie Jakubów, w sąsiedztwie Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się „Piknik Bliżej Natury”. Na stoiskach prezentowali swoje wyroby lokalni twórcy i przedsiębiorcy. Zorganizowano wycieczki edukacyjne z pracownikiem parku, występ artystyczny wychowanków przedszkola im. Przyjaciół Puszczy Kampinoskiej z Zaborowa, warsztaty: wikliniarskie, zasad etyki środowiskowej Leave No Trace przeprowadzony przez Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu, jedynego partner Leave No Trace Centre for Outdoor Ethics w Polsce oraz warsztat udzielania  pierwszej pomocy.

Poza piknikiem w ramach realizacji projektu KPN opracował i wydał polsko-angielskojęzyczny przewodnik po ścieżkach dydaktycznych parku. Dodatkowo we współpracy z wydawnictwem kartograficznym Compass z Krakowa wydano mapę turystyczną Puszczy Kampinoskiej. Przewodniki i mapy dystrybuowane były uczestnikom Pikniku Bliżej Natury.

Cały projekt służył podniesieniu świadomości lokalnej społeczności na temat dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Kampinoskiego Parku Narodowego oraz promocji małych lokalnych przedsiębiorców a także integracji środowisk lokalnych.

Piknil bliżej natury

 

W roku 2013 r. dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, oś 4 LEADER (umowa przyznania pomocy nr 00347-6930-UM0740460/12 z dn. 20.06.2013 r.) oraz dotacji Gminy Izabelin zrealizowano operację pt. "Budowa infrastruktury rekreacyjnej na polanie wypoczynkowej Jakubów w Kampinoskim Parku Narodowym służącej podnoszeniu jakości życia społeczności Gminy Izabelin oraz turystów i odwiedzających". W ramach projektu wykonano plac zabaw dla dzieci w skład, którego wchodzą następujące urządzenia: huśtawka wahadłowa podwójna prosta, huśtawka typu ptasie gniazdo, bujaki pojedyncze (3 szt.), zestaw urządzeń wspinaczkowych, huśtawka wagowa typu ważka (2 szt.), panel do gier typu kółko i krzyżyk, urządzenie wspinaczkowe typu przeplotnia, ławki drewniane (4 szt.), tablica informacyjna oraz kosze na śmieci (2 szt.).

Wyposażony w nową infrastrukturę teren umożliwia integrację, wspólne aktywne spędzanie czasu i odpoczynek na łonie natury całym rodzinom. Inwestycja zlokalizowana została w kluczowym miejscu, tuż obok Centrum Edukacji i dyrekcji KPN w Izabelinie, na początku ścieżki edukacyjnej, w granicach jednej z najpopularniejszych polan wypoczynkowych w parku, dzięki czemu zawdzięcza swoją popularność. Plac zabaw często pełen jest najmłodszych odwiedzających z opiekunami, co świadczy o przydatności i słuszności inwestycji.

Plac zabaw udostępniany jest bezpłatnie przez cały rok, od zmierzchu do świtu. Serdecznie zapraszamy do odwiedzin!


Podniesienie atrakcyjności turystycznej gminy Brochów poprzez wykonanie ścieżki dydaktycznej i wydanie materiałów promocyjnych

Umowa przyznania pomocy nr 00386-6930-UM0740930/12

W ramach zadania została wykonana ścieżka dydaktyczna "Przez Wilczą Górę" oraz wydana broszura informacyjna pt. Miedzy Wisłą i Bzurą. Atrakcje gminy Brochów.

Ścieżka dydaktyczna ma około 2,5 km długości i jest łatwa do przejścia. Bierze początek na w pobliżu ostatniej stacji kolejki wąskotorowej w Wilczach Tułowskich i po zatoczeniu pętli wraca w to samo miejsce. Mniej więcej w połowie drogi istnieje możliwość odejścia do parkingu przy Drodze Jagiełły (droga wojewódzka nr 705). Trasa jest urozmaicona – początkowo biegnie Kromnowską Drogą u podnóża Wilczej Góry, gdzie mijamy lasy liściaste wyrosłe na terenie dawnych łąk. Następnie wspina się na wydmę i biegnie przez bory sosnowe z bujną warstwą mszystą i krzewinkami borówek. Trasa jest urozmaicona, prowadzi przez tereny wydmowe kompleksu Białych Gór Śladowskich, kilkakrotnie lekko wznosi się i opada.

Trasa jest oznakowana w standardowy sposób znakami ścieżki dydaktycznej, prowadzi drogami leśnymi, przez kilkaset metrów biegnie wzdłuż zielonego szlaku turystycznego. Przy trasie do pierwszego przystanka znajduje sie bardzo bogate stanowiska paprotki zwyczajnej, przy starych sosnach czasem wyrasta chroniony gatunek grzyba - siedzuń sosnowy. Po drodze można obserwować zwierzęta związane z borami sosnowymi – m.in. sikory, kowalik, dzięcioł duży. Szczególnie w okresie jesiennym i zimowym można tu spotkać żerujące w borach sosnowych łosie.

 

 

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo