Na wybiegu w Leśnictwie Napromek
Na wybiegu w Leśnictwie Napromek
30 marca br. na trasie wojewódzkiej 580 prowadzącej z Warszawy do Sochaczewa został potrącony wilk. Po wypadku nie był w stanie ruszyć się z miejsca. Na szczęście nie miał otwartych złamań, ani nie broczył krwią. Po zbadaniu w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich - Warszawa okazało się, że wilk ma złamaną miednicę i uszkodzoną wątrobę. Dzięki współpracy Parku ze Stowarzyszeniem dla Natury WILK zwierzę trafiło do Nadleśnictwa Olsztynek, a dokładnie do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Napromek. Pod fachowym okiem lekarza weterynarii i osób sprawujących nad nim opiekę basior dochodził do zdrowia. Miał tam do dyspozycji duży wybieg, dzięki któremu czuł się prawie jak na wolności i co ważne bardzo rzadko widział człowieka. Nadano mu imię Kampinos.

7 czerwca 2017 wilk po rehabilitacji powrócił do swojego domu w Kampinoskim Parku Narodowym. Kampinosa wypuściliśmy wraz z pracownikami Nadleśnictwa Olsztynek oraz członkami Stowarzyszenia dla Natury WILK. Przed wypuszczeniem założono mu obrożę z nadajnikiem, dzięki któremu naukowcy ze stowarzyszenia będą mogli śledzić jego dalsze losy.

Kampinos przyszedł na świat w KPN w 2015 r. jako jeden z trzech szczeniaków pary rodzicielskiej. Był to pierwszy znany miot wilka w historii istnienia Kampinoskiego Parku Narodowego. W 2016 r. jego rodzice mieli kolejne cztery wilczki. W tym roku liczba szczeniąt nie jest jeszcze znana.

Życzymy Kampinosowi długich lat życia w zdrowiu i bez nieszczęśliwych wydarzeń.

Bardzo dziękujemy wyżej wymienionym instytucjom za udzieloną pomoc i zaangażowanie w odratowanie kampinoskiego wilka.

Adam Olszewski

 

 

Zdjęcia: Aniela Smoczyńska i Alan Pyrczak, Adam Olszewski

Tak wyglądał wilk Kampinos 15.06.2015
Tak wyglądał wilk Kampinos 15.06.2015

Więcej zdjęć ...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo