Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

  • image
 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

logos.png 

b_0_200_16777215_00___images_ue_bwp_monitoring1.jpgInformacja o szkoleniu przeprowadzonym w Kampinoskim Parku Narodowym w ramach projektu pt.: „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”.

W dniu 6 czerwca 2011 r. odbyło się siódme szkolenie w ramach projektu pt.: „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych” realizowanego przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska we współpracy z parkami narodowymi. Szkolenie nosiło tytuł „Monitoring szaty roślinnej i fauny z uwzględnieniem zaleceń Państwowego Monitoringu Przyrody”. Prowadzącymi szkolenie byli: dr Dorota Michalska-Hejduk, pracownik Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego, od lat współpracująca z KPN w zakresie badań i ochrony ekosystemów nieleśnych, oraz dr Jerzy Romanowski, pracownik Centrum Badań Ekologicznych PAN w Dziekanowie Leśnym, który od lat 80. prowadzi badania ekologiczne w KPN.


b_0_200_16777215_00___images_ue_bwp_monitoring2.jpgSzkolenie pozwoliło poznać różne metody, parametry i wskaźniki stosowane w monitoringu przyrody, uczestnicy odpowiadali sobie na pytanie, które z nich warto zastosować w określonym przypadku i dlaczego. Zastanawiali się, jakie w danej sytuacji wskaźniki należy uznać za najważniejsze oraz jak dokonać oceny specyficznej struktury i funkcji siedliska na podstawie ocen poszczególnych wskaźników. Rozpatrywali różne przypadki lokalizacji powierzchni monitoringu a także konieczności dostosowania jej kształtu do lokalnych warunków siedliska. Dyskusja dotyczyła także monitoringu gatunków obcych, takich jak szop pracz czy norka amerykańska.

Więcej zdjęć ...


Program szkolenia był urozmaicony, przewidywał zarówno część wykładową, jak i terenową, podczas której uczestnicy mieli okazję przećwiczyć pomiar wybranych parametrów na przykładzie konkretnych obiektów.

Projekt pt.
Budowa wspólnej platformy wymiany informacji
oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

realizowany przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska
(01-445 Warszawa, ul. Erazma Ciołka 13; tel./fax 22 877 23 59;
e-mail:zarzą Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) we współpracy z parkami narodowymi.

 

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo