Jesteś tutaj: Home Projekty Projekty UE Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych Szkolenie 7 - Monitoring szaty roślinnej i fauny
https://kampn.gov.pl
Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.
Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Informacja o szkoleniu przeprowadzonym w Kampinoskim Parku Narodowym w ramach projektu pt.: „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”.
W dniu 6 czerwca 2011 r. odbyło się siódme szkolenie w ramach projektu pt.: „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych” realizowanego przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska we współpracy z parkami narodowymi. Szkolenie nosiło tytuł „Monitoring szaty roślinnej i fauny z uwzględnieniem zaleceń Państwowego Monitoringu Przyrody”. Prowadzącymi szkolenie byli: dr Dorota Michalska-Hejduk, pracownik Katedry Geobotaniki i Ekologii Roślin Uniwersytetu Łódzkiego, od lat współpracująca z KPN w zakresie badań i ochrony ekosystemów nieleśnych, oraz dr Jerzy Romanowski, pracownik Centrum Badań Ekologicznych PAN w Dziekanowie Leśnym, który od lat 80. prowadzi badania ekologiczne w KPN.
Szkolenie pozwoliło poznać różne metody, parametry i wskaźniki stosowane w monitoringu przyrody, uczestnicy odpowiadali sobie na pytanie, które z nich warto zastosować w określonym przypadku i dlaczego. Zastanawiali się, jakie w danej sytuacji wskaźniki należy uznać za najważniejsze oraz jak dokonać oceny specyficznej struktury i funkcji siedliska na podstawie ocen poszczególnych wskaźników. Rozpatrywali różne przypadki lokalizacji powierzchni monitoringu a także konieczności dostosowania jej kształtu do lokalnych warunków siedliska. Dyskusja dotyczyła także monitoringu gatunków obcych, takich jak szop pracz czy norka amerykańska.
Więcej zdjęć ... |
Program szkolenia był urozmaicony, przewidywał zarówno część wykładową, jak i terenową, podczas której uczestnicy mieli okazję przećwiczyć pomiar wybranych parametrów na przykładzie konkretnych obiektów.
Projekt pt. |