• image

b_0_200_16777215_00___images_ue_bwp_n2000_1.jpgW dniach 31 maja i 1 czerwca odbyły się kolejne dwa szkolenia dla pracowników Kampinoskiego Parku Narodowego w ramach projektu pn. „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych”. Szkolenia dotyczyły różnych aspektów funkcjonowania obszarów sieci Natura 2000 i brali w nich udział zarówno pracownicy terenowi, jak i biurowi. Prowadzącym szkolenie był Pan Paweł Pawlaczyk z Lubuskiego Klubu Przyrodników.

Największe zainteresowanie w trakcie szkolenia budziły: sposoby ujęcia elementów Natura 2000 w planie ochrony parku, pogodzenie zadań ochrony przyrody Parku i przedmiotów Natura 2000 oraz zagadnienie rozpoznawania siedlisk przyrodniczych Natura 2000 w terenie. Tym tematom poświęcono więc najwięcej uwagi. W specyfice parku narodowego szkolenie trafia w istotny, choć w wielu aspektach kontrowersyjny temat powierzenia parkom narodowym nadzoru nad obszarami Natura 2000 (także poza parkiem).

Po szkoleniu zorganizowano dodatkowo wyjście w teren, w trakcie którego pracownicy Działu Nauki i Monitoringu Przyrody starali się przybliżyć wiedzę o występujących w KPN siedliskach przyrodniczych i gatunkach będących przedmiotem zainteresowania w ramach Dyrektywy Siedliskowej i Ptasiej. Uczestnicy podeszli do szkolenia z dużym zaangażowaniem, niezależnie od własnej wiedzy o temacie, która kształtowała się na zróżnicowanym poziomie.

   

 

 

Projekt pt.
Budowa wspólnej platformy wymiany informacji
oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

realizowany przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska
(01-445 Warszawa, ul. Erazma Ciołka 13; tel./fax 22 877 23 59;
e-mail:zarzą Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) we współpracy z parkami narodowymi.

 

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo