Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

  • image
 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

logos.png 

b_0_200_16777215_00___images_ue_bwp_martwe_drewno.jpgDzięki inicjatywie „Budowa wspólnej platformy wymiany informacji oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych” realizowanej przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska 26 marca 2010 r. w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie odbyło się szkolenie dla pracowników naszego Parku pt.: „Martwe drewno – plusy i minusy jego obecności”. Prowadzącym szkolenie był Pan Lech Buchholz, kierownik Pracowni Naukowo-Badawczej w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

W trakcie szkolenia uczestnicy dyskutowali na temat wątpliwości, jakie wiążą się pozostawianiem martwego drewna w lasach w warunkach parku narodowego. Poruszano zarówno aspekty zdrowotne drzewostanów (w porównaniu z sanitarnym stanem drzewostanów), zagrożenia, jakie mogą nieść wielkopowierzchniowe gradacje owadów, jak i kwestie finansowe.

b_0_200_16777215_00___images_ue_bwp_martwe_drewno1.jpgZwrócono uwagę na problemy wynikające z niedostosowania prawa do zaleceń popartych najnowszymi badaniami naukowymi. Mimo ogólnie przyjętego poglądu wśród przyrodników i leśników o konieczności pozostawiania martwego drewna w lasach, nadal oczekuje się od parków narodowych sprawozdań, zawierających zestawienia zabiegów, które są wykonywane, w tym ilości zebranego posuszu, powierzchni objętych gradacjami owadów i podjętych działań zapobiegawczych. Ponadto parki znajdują się w niezwykle trudnej sytuacji, gdyż zmuszone są na siebie zarabiać, a dotychczas było tak, że to właśnie zebrany posusz i pozyskane drewno stanowiły znaczne źródło dochodu, zwłaszcza, iż lokalna ludność domaga się tego surowca. Jeszcze do niedawna na szczeblu ministerialnym popierano pozyskiwanie wiatrowałów w celu sprzedaży, teraz się od tego odchodzi. Jednak ze względu na specyficzne usytuowanie prawne parków narodowych konieczność pozostawiania martwego drewna w lasach kłóci się z wieloma aspektami ich funkcjonowania – finansowym, ekonomicznym, społecznym. Uczestnicy wyrazili pogląd o konieczności dostosowania regulacji prawnych do realiów parków narodowych, w których na pierwszym miejscu powinno się stawiać dobro przyrody. Dyskutowano również o znaczeniu drewna w zależności od stopnia zaawansowania rozkładu, który może być bardzo zróżnicowany.

Program szkolenia był atrakcyjny, a treść została przygotowana zgodnie z zakresem tematycznym z uwzględnieniem realiów parku narodowego. Większość uczestników podzielała przekonanie o wielu korzyściach, jakie niesie za sobą pozostawianie martwych drzew. Szkolenie przybliżyło także świat organizmów związanych z obumierającymi i martwymi drzewami, próchniejącymi kłodami i pniakami, uschniętymi konarami i gałęziami.
Więcej zdjęć ...

 

 

 

 

 

 

 

Projekt pt.
Budowa wspólnej platformy wymiany informacji
oraz systemu szkoleń zawodowych w parkach narodowych

realizowany przez Narodową Fundację Ochrony Środowiska
(01-445 Warszawa, ul. Erazma Ciołka 13; tel./fax 22 877 23 59;
e-mail:zarzą Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. ) we współpracy z parkami narodowymi.

 

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo