Termin: 18. 02. 2024.

Długość trasy: ok 10 km, czas trwania: ok. 4 godz.

Dojazd:

autem (z Warszawy ok. 45 km): drogą wojewódzką 580 Warszawa - Żelazowa Wola, skręt do Granicy w Komorowie,

komunikacją miejską z W-wy: ze stacji Metra Bemowo linią 719 do przystanku końcowego Leszno, dalej linią L 29 do Kampinosu i niebieskim szlakiem do parkingu w Granicy (ok. 3,5 km).

Zbiórka: Parking w Granicy godz. 10.00

Trasa: z parkingu żółtym szlakiem do Łasicy, powrót tą samą trasą.

Tematem wycieczki będą:

1. Jak zmienia się przyroda na przedwiośniu?

2. Pierwsze gody i narodziny

3. Jak zwierzęta przetrwały zimę

 

Prowadzący: Beata Bąk, pracownik KPN, nr kontaktowy 508 187 319Kiedy? - 11. 02. 2024.
Jak długo? ok 9 km, czas trwania: 3-4 godziny.
Jak dojechać?
Samochodem: ( z Warszawy ok. 25 km ) Wisłostradą do Młocin, ulicami Wóycickiego, Wólczańską, Estrady i 3maja
Komunikacją miejską z Warszawy: Metro Młociny linia 210 do Truskawia.
Zbiórka? Parking w Truskawiu godz. 9.00

Trasa wycieczki ma kształt pętli i prowadzi z Truskawia żółtym szlakiem do Mogiły Powstańców, zielonym szlakiem do Karczmiska, powrót czarnym szlakiem na parking.

Czego się dowiemy?
Jak się przygotować do uprawiania turystyki zimowej.
Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku hipotermii lub urazów.
Jak bezpiecznie uprawiać turystykę zimową.
Jak rozpoznać ślady i tropy zwierząt.

Wycieczkę poprowadzi Witold Kenig, pracownik Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego KPN w Granicy.  Udział w wycieczce bezpłatny.

W czwartek, 11 stycznia 2024 r., gościliśmy w Dyrekcji Kampinoskiego Parku Narodowego uczestników seminarium „Teledetekcja i GIS w zarządzaniu obszarami chronionymi” zorganizowanego we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W wydarzeniu w siedzibie Parku wzięło udział 64 uczestników, a na wydarzenie online zarejestrowało się aż 675 osób. Bardzo cieszy nas duży procent praktyków, którzy wzięli udział w spotkaniu, spośród zarejestrowanych osób aż 21% stanowili pracownicy obszarów chronionych, 24% - pracownicy administracji publicznej, 24% - pracownicy naukowi, 11% - instytucje edukacyjne a 7% - organizacje pozarządowe.

Czytaj więcej...

dzien_mokradel_2024

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Mokradeł, zapraszamy Was serdecznie na wycieczkę po Kampinoskim Parku Narodowym.

Światowy Dzień Mokradeł – jest ekologicznym świętem upamiętniającym podpisanie Konwencji Ramsarskiej, porozumienia którego celem jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów wodno-błotnych.

Dlaczego mokradła są takie ważne? Jaką rolę spełniają w przyrodzie? Ile znaczą zwłaszcza dziś, w dobie postępujących zmian klimatycznych - o tym i o przyrodzie Puszczy Kampinoskiej posłuchacie w trakcie wycieczki.

Wydarzenie organizowane w ramach "Kampanii informacyjno-promocyjna pt. Kampinoski Park Narodowy - człowiek i natura" finansowanej ze środków NFOŚiGW (umowa nr 1397/2023/Wn50/EE-EE/D). Zapisy przyjmujemy za pośrednictwem podanego w ogłoszeniu adresu mailowego (w tytule maila prosimy pisać "Człowiek i natura-wycieczka"). (W przypadku niekorzystnej prognozy pogody, zastrzegamy sobie możliwość zmiany terminu) Limit miejsc: 80

Nic nie odpowie nam lepiej na to pytanie, niż śnieg. Zima to najlepszy czas na zaznajomienie się z tropami zwierząt!

Czy przechodził tędy drapieżnik, czy roślinożerca? Dzik? Sarna? Jeleń? Łoś? A może wilk, albo ryś?

Specjalnie dla Was opracowaliśmy klucz do rozpoznawania TROPÓW. Chcecie nauczyć się czytania lasu? Zapraszamy Was na bezpłatne warsztaty!

Czytaj więcej...

https://eotist.cbk.waw.pl/?p=1815

Blisko 10 mln zł przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kampinoskiemu Parkowi Narodowemu na budowę przeciwpożarowego systemu łączności radiowej wraz z mobilnym systemem wykrywania pożarów, a także na budowę i modernizację systemu monitoringu przeciwpożarowego. Umowy podpisane zostały 22 listopada 2023 r. w siedzibie dyrekcji KPN w Izabelinie w obecności sekretarza stanu, głównego konserwatora przyrody Małgorzaty Golińskiej. NFOŚiGW reprezentował wiceprezes Sławomir Mazurek a KPN dyrektor Mirosław Markowski. W uroczystości udział wziął również kanclerz Akademii Pożarniczej w Warszawie st. bryg. Piotr Równicki.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na XIX odsłonę Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej Wizje Natury.

Wszelkie informacje na temat tegorocznego festiwalu mogą Państwo znaleźć na stronie Związku Polskich Fotografów Przyrody: https://www.zpfp.pl/

21 września br. dyrektor KPN Mirosław Markowski podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą kampanii informacyjno – promocyjnej pt. „Kampinoski Park Narodowy – człowiek i natura”. Na ten projekt NFOŚiGW przekaże blisko 335 tysięcy złotych. Kampania ma trwać do końca przyszłego roku. Tego dnia umowę z NFOŚiGW podpisał także Poleski Park Narodowy na projekt "Czas na Polesie".

tegoroczny Zlot Młodzieży "PALMIRY" odbędzie się 21.10.2023 r. (sobota)

Także i w tym roku, w październikową sobotę, odbędzie się Centralny Zlot Młodzieży PTTK „Palmiry”, organizowany przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i Mazowieckie Forum Oddziałów PTTK. Tegoroczna edycja poświęcona jest w szczególności upamiętnieniu 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i uczczenia 25-lecia istnienia Mazowieckiego Forum Oddziałów PTTK.

Grupy zorganizowane i turyści indywidualni będą mieli okazję spotkać się na trasach wiodących przez Puszczę Kampinoską, prowadzących do miejscowości Palmiry, gdzie już tradycyjnie zaplanowano uroczystości na cmentarzu-mauzoleum i pod Krzyżem POS „Jerzyki”, a także wspólne ognisko na polanie wypoczynkowej Pociecha.

Zgłoszenia możliwe przez formularz online. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z organizatorem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

Więcej informacji, w tym szczegółowy program wydarzenia, regulamin i trasy, dostępne na stronie zlotu: www.palmiry.pttk.pl.


14 września br. w Święto Podwyższenia Krzyża na Cmentarzu – Mauzoleum w Palmirach w Kampinoskim Parku Narodowym odbyły się uroczystości w intencji poległych i pomordowanych w Puszczy Kampinoskiej w trakcie II Wojny Światowej. Zgromadzonych tego dnia gości i delegacje z poszczególnych instytucji powitał gospodarz Kampinoskiego Parku Narodowego dyr. Mirosław Markowski wspólnie z rektorem cmentarza w Palmirach, prałatem ks. Tadeuszem Jaworskim.

Czytaj więcej...

Uroczystość w Truskawiu i Pociesze

Pamiętamy! 

Kampinoski Park Narodowy chroni przyrodę oraz pamiątki historii i kultury znajdujące się na terenie Puszczy Kampinoskiej. Położenie geograficzne Puszczy przesądziło o tym, że jej dzieje są szczególnie związane z historią wojen i powstań, z których najwięcej śladów pozostawiła II wojna światowa. Na przełomie sierpnia i września na terenie KPN odbywa się wiele uroczystości patriotyczno-religijnych, w trakcie których wspomina się dramatyczne wydarzenia, podtrzymując pamięć o nich oraz oddając hołd Bohaterom, którzy przelali krew i oddali życie broniąc wolności Ojczyzny.

Czytaj więcej...

W dniu 29 sierpnia 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: miody:
„Miód kampinoski wielokwiatowy”.

Warunkiem koniecznym otrzymania miodu kampinoskiego wielokwiatowego jest pozyskanie go dzięki pszczole linii M. kampinoskiej (apis mellifera mellifera), której obszar zachowawczy i ochronny obejmuje gminy leżące na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego oraz gminy znajdujące się w otulinie i bezpośrednim sąsiedztwie Kampinoskiego Parku Narodowego. Na terenach obecnego Kampinoskiego Parku Narodowego oraz w jego sąsiedztwie i otulinie miody były produkowane tradycyjnie – wytwarzane w pasiekach dzięki pszczole linii M. Kampinoska już 300 lat temu.

Czytaj więcej...

Tematyka festiwalowych spotkań dotyczy nauk ścisłych, przyrodniczych, medycyny, nauk humanistycznych i społecznych, a także nauk o kulturze i sztuce. Festiwal Nauki jest otwarty dla wszystkich chętnych bez względu na wykształcenie i wiek. Spotkania mają formę debat, wykładów, warsztatów, pokazów filmowych, wizyt w laboratoriach, wystaw, wycieczek, konkursów i gier edukacyjnych. Specjalnie dla dzieci organizowane są atrakcyjne zajęcia, dlatego na Festiwal Nauki można wybrać się całą rodziną. Festiwal proponuje również lekcje dla grup szkolnych wszystkich poziomów nauczania.

Czytaj więcej...

2 sierpnia br. w Granicy odbyły się ćwiczenia praktyczne jednostek państwowej i ochotniczych straży pożarnych „Puszcza 2023”. W ćwiczeniach udział brali strażacy z Kompanii Gaśniczej „Narew” Centralnego Odwodu Operacyjnego. Nie zabrakło również gospodarzy terenu - miejscowego konserwatora obrębu i obwodu ochronnego Kampinos, kierownictwa oraz pracowników Ośrodka Dydaktyczno Muzealnego w Granicy, straży Parku, przedstawiciela dyrekcji specjalisty ds. ochrony przeciwpożarowej oraz dyrektora KPN p. Mirosława Markowskiego, który w czasie odprawy zapoznał funkcjonariuszy z topografią miejsca, jego specyfiką i zagrożeniami.

Czytaj więcej...

"Powstanie w Puszczy Kampinoskiej rozpoczęło się wcześniej niż w Warszawie. Walki tu, w oparciu o uprawnienia dla miejscowych dowódców, zaczęły się w ostatnich dniach lipca 1944 r. Już w nocy z 30 na 31 lipca została w Puszczy rozbita kompania Wermachtu, a od rana 1 sierpnia zmuszeni zostaliśmy do odpierania ataków niemieckich w okolicy Wólki Węglowej, a potem, jeszcze przed godziną „W” – 17-stą, rozpoczęliśmy atakowanie niemieckiej osłony lotniska na Bielanach. Od tej chwili szpital w Laskach musiał przyjmować coraz większą liczbę rannych partyzantów, z bitwy o lotnisko i w innych stronach" – pisał Józef Krzyczkowski ps. "Szymon" (ur. 23 grudnia 1901, zm. 8 sierpnia 1989) - pułkownik Wojska Polskiego, uczestnik powstania warszawskiego.

Czytaj więcej...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo