Archiwalna strona Kampinoskiego Parku Narodowego

 

Szanowni Państwo
NOWA oficjalna strona internetowa Kampinoskiego Parku Narodowego została uruchomiona pod adresem:

 

https://kampn.gov.pl

 

Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.


 

Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

 

 

logos.png 

b_260_173_16777215_00___images_projekty_ochrona_siedlisk_01_dsc04260.jpg
Od grudnia 2014 roku turyści mogą korzystać z nowo udostępnionej kładki na ścieżce edukacyjnej „Wokół Opalenia”. Obiekt o długości 320 metrów został wybudowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w ramach projektu „Czynna ochrona rzadkich gatunków bezkręgowców i ptaków siedlisk otwartych w Kampinoskim PN”.

 Kładka jest zlokalizowana na odcinku ścieżki, która przebiega przez ekosystemy łąkowe. Została ona wybudowana w celu ograniczenia presji turystycznej na najcenniejsze gatunki bezkręgowców – myrmekofilne motyle z rodzaju modraszek: chodząc po drewnianym pomoście, nie wydeptujemy trawy, nie tworzymy nowych ścieżek, w ten sposób pomagamy przetrwać mrowiskom mrówek wścieklic, w gniazdach których żyją larwy modraszka alkona i telejusa. Motyle te swoją biologią są związane z mrówkami: wylęgłe z jajeczek larwy motyli początkowo żerują na roślinach pokarmowych, ale szybko opuszczają je i schodzą na ziemię. Tam są znajdowane przez robotnice wścieklic. Wyglądem przypominają larwę mrówki, która zapodziała się gdzieś w okolicy mrowiska, a dodatkowo wydzielają słodkie substancje chętnie zlizywane przez robotnice. Przechodzące mrówki zabierają larwy i przenoszą je do mrowiska. Tam gąsienice modraszka albo są karmione przez mrówki, podobnie jak własne mrówcze potomstwo (modraszek alkon) lub żyjąc bezkarnie w mrowisku zjadają jaja i larwy mrówek (modraszek telejus). Każdy z tych myrmekofilnych gatunków motyli rozpoczyna życie larwalne na innej roślinie. Modraszek telejus rozwija się na krwiściągu lekarskim, a modraszek alkon na goryczce wąskolistnej. Warto podkreślić, iż te trzy gatunki podlegają ścisłej ochronie gatunkowej z wymogiem ochrony czynnej, a modraszek telejus jest dodatkowo chroniony w ramach sieci Natura 2000. Zobaczenie tych pięknych motyli nie jest trudne. Wystarczy skorzystać ze zdjęć umieszczonych na tablicach edukacyjnych, stojących przy kładce, a następnie rozejrzeć się po łące. Modraszków szukamy od czerwca do sierpnia.

Spacer kładką, to także okazja do obserwowania kampinoskich ptaków. W pobliżu kładki, lęgi wyprowadzają gąsiorki, pokrzewki, w tym kapturka i cierniówka. Na szczytach krzewów pięknie już od marca śpiewają trznadle, w maju pojawiają się żółte wilgi. Zimą na suchych łodygach traw i ziołorośli zaobserwujemy przepięknie ubarwione szczygły, na skraju lasu natomiast, w koronach drzew, czyże i gości z północy jery.

Zapraszamy do spacerowania po nowym obiekcie i podziwiania piękna kampinoskich łąk, szczególnie wiosną gdy kwitną przepiękne kuliste głogi i kwiaty.

b_260_173_16777215_00___images_projekty_ochrona_siedlisk_01_dsc04255.jpg Więcej zdjęć ...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo