b_267_179_16777215_00___images_news_palmiry_01.jpg12. września br. na cmentarzu-mauzoleum w Palmirach odbyła się doroczna uroczystość patriotyczno-religijna ku czci Polaków zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Mszę odprawił i homilię wygłosił Kard. Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski. W uroczystości, której współorganizatorem był Kampinoski Park Narodowy udział wziął także jego dyrektor – Mirosław Markowski wraz z delegacją pracowników.

 

- Modlimy się dzisiaj za wszystkich pochowanych na tym cmentarzu, za wszystkich, którzy zginęli tutaj - w Puszczy Kampinoskiej. Za wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny światowejbo mieli jasno postawiony cel. Oddali życie za wolność swojej Ojczyzny - powiedział kardynał Nycz.

Po mszy modlitwę ekumeniczną w intencji spoczywających na cmentarzu odmówili ewangelicki biskup wojskowy Mirosław Wola, prawosławny biskup polowy Wojska Polskiego Jerzy Pańkowski i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

- Ktoś kiedyś powiedział, że w takim miejscu powinno na zawsze panować milczenie, bo jak taką zbrodnię opisać słowami. Ale z drugiej strony mamy poczucie, że nie wolno milczeć, bo zamysł zbrodniarza był właśnie taki - zamordować i skazać na zapomnienie. A jeżeli będziemy milczeć, to zapomnimy, dlatego musimy mówić, choć te słowa są trudne. Jest wiele takich miejsc, gdzie totalitarny reżim dokonywał mordów, które chciał ukryć, skazać na zapomnienie. To nie przypadek, że wszystkie są w środku lasu. Las dawał nadzieję na ukrycie zbrodni. Dlatego nie można w tym miejscu milczeć! Dlatego zawsze trzeba walczyć o wolność - podkreślił uczestniczący w uroczystości wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Cmentarz-mauzoleum Palmiry jest to miejsce pamięci narodowej z grobami przeszło 2 tysięcy Polaków, zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, w okresie od 1939 do 1943 roku. Uroczystość upamiętniająca ofiary egzekucji odbyła się już po raz 21. W grudniu 1939 roku w lasach Puszczy Kampinoskiej nieopodal wsi Palmiry Niemcy rozpoczęli serię masowych egzekucji ludności cywilnej. Były one wstępem do przeprowadzonych na wielką skalę egzekucji inteligencji. Podczas masowych, potajemnych mordów zginął m.in. marszałek Sejmu II RP Maciej Rataj i olimpijczyk Janusz Kusociński. W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciele: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Województwa Mazowieckiego, Dowództwa Garnizonu Warszawa, Wojskowej Akademii Technicznej, władz samorządowych i administracyjnych oraz poczty sztandarowe organizacji pozarządowych, kombatanckich, harcerskich i okolicznych szkół. Na koniec oddano salwę honorową oraz złożono kwiaty przy ołtarzu z urnami zawierającymi ziemię z miejsc pamięci. Wojskową asystę honorową podczas uroczystości wystawiło Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Tekst i fot. Magdalena Kamińska

b_309_207_16777215_00___images_news_palmiry_01.jpg Więcej zdjęć ...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo