b_562_377_16777215_00___images_news_pociecha_2014_img_2058.jpg7 września br. w miejscowości Pociecha odbyła się doroczna uroczystość upamiętniająca walki, jakie w tym rejonie toczyły powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” w 1944 r. Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Żołnierzy Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki” Armii Krajowej, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. płk. Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie, Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, wychowankowie płk. Jerzego Strzałkowskiego i Muranowiacy oraz Urząd Gminy Izabelin.

 

Na uroczystości obecny był dyrektor KPN – Mirosław Markowski wraz z delegacją pracowników. Mszę św. odprawił proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu w Izabelinie – ks. Stanisław Dębicki. Po nabożeństwie odczytano Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem. Do zebranych przemówił także Jerzy Broszkiewicz prezes Stowarzyszenia Powstańczych Oddziałów „Jerzyki”: To szczególne miejsce na mapie Polski. Bitwa tu stoczona była przykładem determinacji partyzantów w walce o niepodległość naszego kraju.

Powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” zostały utworzone w październiku 1939 r. przez Jerzego Strzałkowskiego. W ich szeregach w czasie wojny walczyło ok. 12 tys. żołnierzy. Kompania Jerzyków ze Starego Miasta przeszła kanałami na Żoliborz, a następnie przedostała się do Puszczy Kampinoskiej, gdzie w okresie od 28 sierpnia do 2 września 1944 r. brała udział w licznych walkach. Pomnik „Jerzyków” wzniesiony we wsi Pociecha upamiętnia 5-dniową bitwę z okupantem.

Tekst i fot. Magdalena Kamińska
 
b_320_479_16777215_00___images_news_pociecha_2014_img_2059.jpg Więcej zdjęć ...
   
 

 

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo