b_303_202_16777215_00___images_phocagallery_wydarzenia_prezydent_thumbs_phoca_thumb_l_img_1840.jpg7 sierpnia br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej pan Bronisław Komorowski zasadził dwa „Dęby Wolności”. Jeden w Zaborowie, drugi w Alei III Tysiąclecia w Granicy.

Inicjatywa sadzenia drzewek podjęta przez Kancelarię Prezydenta oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe upamiętnia odzyskanie przed 25 laty suwerenności przez nasz naród w historycznych, czerwcowych wyborach 1989 roku oraz nawiązuje do 90-lecia powstania Lasów Państwowych.

Dotychczas „Dęby Wolności” posadzono m.in. w Centrum Olimpijskim i Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Parku Ludowym w Lublinie, w sąsiedztwie Ronda Solidarności w Łodzi, w Wadowicach przed Muzeum Domu Rodziny Jana Pawła II oraz na Placu Wolności w Opolu. W roku jubileuszu 55-lecia Kampinoskiego Parku Narodowego Bronisław Komorowski posadził kolejne dęby. W Zaborowie prezydent wziął udział w Mszy Św., którą celebrował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. - Cieszę się, że mogę wspólnie z kardynałem i razem z państwem, ten Dąb Wolności zasadzić z myślą o tym, że po tylu krwawych, trudnych latach i bolesnych doświadczeniach kolejnych pokoleń możemy cieszyć się 25-leciem odzyskanej wolności - mówił prezydent. Podkreślił, że zasadzony przed kościołem pw. św. Anny dąb jest także hołdem złożonym wszystkim pokoleniom, także mieszkańców rejonu Puszczy Kampinoskiej, które o tę wolność walczyły.

W Granicy Bronisław Komorowski zasadził drzewko w Alei III Tysiąclecia. Prezydent wspominał własne wędrówki po Puszczy Kampinoskiej w czasach harcerskich i studenckich. - Pamiętam swe własne wzruszenia, ile razy się spotykało ślady powstańców styczniowych, ile razy się spotykało wspomnienia, ślady także i 1939 roku. Przez Puszczę Kampinoską szły oddziały polskie, w których walczył mój dziadek w bitwie nad Bzurą. (...) Mój ojciec zawsze szukał tu wspomnień, śladów własnych przyjaciół, kolegów z partyzantki wileńskiej, którzy przyszli do Puszczy - mówił prezydent. Bronisław Komorowski z dużą serdecznością zwrócił się także do obecnych na uroczystości dyrektorów Kampinoskiego Parku Narodowego – obecnego dyrektora Mirosława Markowskiego oraz byłego dyrektora – Jerzego Misiaka. Życzył nowemu gospodarzowi terenu kolejnych dębów w Alei i wielu sukcesów. Podkreślił, że park narodowy w sąsiedztwie ponad dwumilionowej aglomeracji to trudny, ale jednocześnie "bardzo piękny styk wielkiego miasta i natury". Wraz z Bronisławem Komorowskim dęby w Granicy zasadzili także: Jacek Kozłowski – wojewoda Mazowiecki, Mirosław Markowski – dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego; Jerzy Misiak – emerytowany dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego; Dariusz Młotkiewicz – zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej; Konrad Grzybowski – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie; Tomasz Tymoftyjewicz – wójt Gminy Kampinos oraz pani Jadwiga Zakrzewska – poseł na Sejm.

Tekst: Magdalena Kamińska
Fot. Magdalena Kamińska, Kamil Malinowski, Katarzyna Fidler

 
Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo