Trenig biegowyMinister Klimatu i Środowiska, Prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) oraz Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego zainaugurowali 23 sierpnia 2021 r. w Granicy projekt EKOatleci, którego celem jest  jest promowanie aktywnego spędzania czasu z rodziną.

 

- Zainaugurowany projekt EKOatleci jest doskonałym przykładem dążeń ministerstwa, aby edukacja ekologiczna, w tym z zakresu ochrony klimatu, interdyscyplinarnie łączyła przekazywanie wiedzy z zagadnieniami bliskimi określonym sferom życia. I gdzie szerzeniu tej wiedzy towarzyszy ukazywanie praktycznych rozwiązań, możliwych do wprowadzenia w naszej codzienności – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

W ramach projektu EKOatleci dzieci wraz rodzicami będą miały okazję uczestniczyć w cyklu zajęć sportowych na terenie 23 Parków Narodowych, prowadzonych przez trenerów zrzeszonych w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Zajęcia  uzupełnione będą o część edukacyjną prowadzoną przez pracowników Parków Narodowych. Celem zajęć będzie zwiększenie świadomości ekologicznej uczestników. - Kampinoski Park Narodowy położony tuż przy granicy stolicy. Jest obiektem udostępnianym dla celów edukacyjnych, społecznych, rekreacyjnych oraz sportowych co jak wiemy jest bardzo ważne bo przecież nie bez powodu mówimy: w zdrowym ciele, zdrowy duch - podkreślił gospodarz terenu, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosław Markowski. 

Inauguracji projektu, która odbyła się na terenie Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy, towarzyszył wspólny trening z udziałem ministra, dyrektora KPN, a także mistrza olimpijskiego w chodzie na 50 km Dawida Tomali oraz Pii Skrzyszowskiej, półfinalistki w biegu na 100 metrów przez płotki w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Uczestnicy wydarzenia mieli również okazję do poznania historii, specyfiki i atrakcji Kampinoskiego Paku Narodowego, o której opowiadała Beata Bąk pracownik edukacyjny ODM w Granicy.

- Projekt EKOatleci wpisuje się ideę rozwijania więzi młodego pokolenia z rodzimą przyrodą i zgłębiania procesów zachodzących w ekosystemach. To natomiast wspiera zwiększanie świadomości ekologicznej, w tym zrozumienie wagi działań na rzecz ochrony klimatu. Dziękuję pracownikom Parków Narodowych oraz Polskiemu Związkowi Lekkiej Atletyki za współpracę w realizacji projektu – powiedział minister klimatu i środowiska. Projekt "EKOatleci" będzie realizowany od 1 września do 31 października 2021 r.

Szczegóły i dokładne terminy dostępne będą w mediach społecznościowych Parków Narodowych.

Wywiad z edukatorką przyrodniczą KPN Beatą Bąk dla słuchaczy Lata z Radiem. Młodzi lekkoatleci Henryk Olszewski, prezes PZLA podczas mowy powitalnej Dawid Tomala, mistrz olimpijski w chodzie na 50 km z Tokio w rozmowie z ministrem klimatu i środowiska Michałem Kurtyką oraz dyrektorem KPN Dyrektor KPN Mirosław Markowski Tomasz Majewski, kilkukrotny mistrz świata i mistrz olimpijski w pchnięciu kulą otwiera projekt EKOatleci Pia Skrzyszewska, płotkarka, mistrzyni Polski i Europy - na następnej olimpiadzie będzie o niej głośno...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo