Ptaki te preferują wody rzek oraz jezior, nad którymi znajdują drzewa z dużymi dziuplami. Tracze zakładają gniazda w obszernych dziuplach, natomiast młode zagniazdowniki, zaraz po wykluciu się, wyskakują do wody, gdzie samodzielnie z niewielką pomocą samicy zdobywają pokarm. Ptaki te żywią się głównie rybami i wodnymi bezkręgowcami. Tego roku jedna para tracza nurogęsi założyła gniazdo w parku dworskim, dworu w Tułowicach. Jak poinformował nas właściciel posiadłości Pan Andrzej Novak-Zempliński, samica z ośmioma młodymi pojawiła się na małym stawie w dniu 23 kwietnia br. Park znajduje się około 1,5 km od rzeki Bzury oraz ok. 500 m od kanału Łasica. Właściciel parku następnego dnia wykonał zdjęcia ptaków, które zamieszczamy poniżej. W dniu 29 kwietnia ptaki zniknęły, samica najprawdopodobniej wyprowadziła pisklęta na rzekę, gdyż tam mogły znaleźć wystarczającą ilość pokarmu. Autor obserwacji zauważył także dziuplę przy której przesiadywała samica, zanim na stawie pojawiły się pisklęta. Było to najprawdopodobniej miejsce zniesienia lęgu. Staw znajduje się kilkadziesiąt metrów od zabudowań dworskich na skraju wsi Tułowice, w cieniu starych parkowych drzew. To miejsce bardzo spokojne i zaciszne, oddzielone od otoczenia płotem. Prawdopodobnie bezpieczeństwo i spokój miejsca skusiły tracze do założenia tam lęgu. Sam staw jednak jest zbyt mały aby mógł wyżywić rodzinę traczy, dlatego samica najprawdopodobniej wyprowadziła pisklęta na rzekę Bzurę lub kanał Łasica, przypominający w swym charakterze naturalną rzekę.

Najbliższe miejsce, gdzie tracze nurogęsi zakładają gniazda na stawach, znajduje się w Parku Łazienkowskim w Warszawie. Tam ptaki korzystają ze specjalnie dla nich skonstruowanych koszy lęgowych.

Danuta Pepłowska-Marczak
Autor zdjęć Andrzej Novak-Zempliński

b_444_297_16777215_00___images_w-przyrodzie_DSC_4037.JPG b_441_295_16777215_00___images_w-przyrodzie_DSC_4032.JPG  Więcej zdjęć ...

Projekty
NFOŚiGW - logo Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska - logo
Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
Projekty finansowane z Unii Europejskiej Lasy Państwowe - logo