https://kampn.gov.pl
Obecna strona będzie funkcjonować pod starym adresem, lecz nie będą pojawiać się na niej nowe informacje,
a obecnie na niej zawarte nie będą już aktualizowane.
Nową stronę wydano w ramach Projektu POIS.02.04.00-00-0001/15 „Promocja Parków Narodowych jako marki”
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Sadzenie lasu na działce w Famułkach Królewskich |
Wiosną 2014 roku na 25 działkach wykupionych w ramach projektu „ActiveKPN” przeprowadzono zabiegi zalesiania i dolesiania. W sumie posadzono ponad 30 tysięcy sadzonek zalesiając 7,3 ha gruntu. Prace polegały na zalesianiu powierzchni otwartych oraz na dolesianiu, czyli dosadzaniu rzadkich gatunków drzew i krzewów na terenach już wcześniej zadrzewionych. Dolesianie ma na celu wzbogacenie składu gatunkowego istniejącego drzewostanu, stworzenie remiz dla ptaków, a także wsparcie naturalnej sukcesji.
Naturalna sukcesja to proces długotrwały, składający się z wielu etapów. W naszych warunkach klimatycznych końcowym jej etapem są zwykle dobrze wykształcone zbiorowiska leśne. Jeśli w okolicy brakuje starych drzew nasiennych, można na danym stanowisku sadzić drzewa gatunków, których akurat tam brakuje. Dzięki temu zwiększa się zróżnicowane gatunkowe, a naturalna sukcesja przebiega szybciej.
Nowe zalesienia w miarę upływu lat staną się obszarami leśnymi czynnie wpływającymi na stan środowiska przyrodniczego. Zwiększy się różnorodność biologiczna ekosystemów leśnych m.in. poprzez wprowadzenie pod sosnami i w lukach drzew gatunków, których odnowienie naturalne nie jest możliwe ze względu na brak bazy nasiennej. Zalesienia i dolesienia wspomagają procesy odtwarzania Puszczy Kampinoskiej w jej dawnych granicach, pomagając przyrodzie Parku w powrocie do stanu naturalnego.
Dolesianie we wsi Roztoka |